Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Jince chtějí opravit huť Babora a vybudovat v ní muzeum

foto: www.jince.cz

Jince - Městys Jince na Příbramsku získal od soukromých vlastníků bývalou huť Barbora a chce v ní vybudovat muzeum. Mohlo by vystavovat trilobity z jineckého naleziště nebo připomínat život a dílo slavného houslisty a skladatele Josefa Slavíka (1806 až 1833), který se v Jincích narodil. ČTK to řekl starosta Josef Hála (KSČM).


Odkoupení chátrajícího objektu s pozemky za zhruba pět milionů korun schválili loni zastupitelé, v těchto dnech městys areál přebírá od předchozích majitelů. Nutné budou nákladné investice do budovy, které by měly být rozplánovány do delšího období. Nejdříve bude potřeba opravit střechu, aby se zabránilo dalšímu chátrání. Projektant už pracuje na dokumentaci, o peníze na rekonstrukci bude městys žádat ministerstvo kultury a Středočeský kraj.

"Chceme, aby huť, která je technickou památkou, nespadla. Majitelé neměli prostředky na opravu a pro nás je to dost významné,"
uvedl Hála. Objekt by měl podle něj sloužit i k pořádání kulturních a společenských setkání. "Dodnes nemáme svůj sál na pořádání větších akcí," podotkl starosta.

Dřevouhelnou huť Barbora založil hrabě Rudolf Vrbna. Stavba začala v roce 1805 a do provozu byla uvedena o pět let později. Specializací huti bylo odlévání litinových trubek, vyráběly se v ní ale i další strojní součásti. V provozu byla do roku 1874. V dalších letech byla v areálu zřízena pila, která fungovala do roku 1951. Poté objekty sloužily jako skladiště zemědělského družstva.
Autor: ČTK, 04.01.18 12:55
Návštěvnost: 443 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.