Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Nuselský most bude po opravách plně zprovozněn 16. listopadu

foto: Lukáš Beran

Praha - Pražský Nuselský most bude po rekonstrukci plně zprovozněn ve čtvrtek 16. listopadu ve 12:00. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Petr Dolínek a zástupci Technické správy komunikací (TSK). Na mostě byla mimo jiné opravena horní plocha mostovky, vyměněny hydroizolační vrstvy nebo opravena vozovka. Práce vyšly na 288 milionů korun a začaly před šesti lety. V Muzeu policie bude od úterý otevřena výstava k 45. výročí Nuselského mostu.


"Most chceme otevřít před prodlouženým víkendem. Až do Vánoc tu pak budou probíhat drobné dodělávky, které provoz neomezí. Částka za opravu není vzhledem k počtu roků opravy nijak veliká a nezaznamenali jsme žádné významné vícenáklady," řekl Dolínek. Most má vydržet bez výrazných oprav dalších 20 až 25 let. "Dojde maximálně k opravám povrchu vozovek," řekl.

Most trápilo zatékání vody do tubusu nosné konstrukce. Voda pronikala mimo jiné do prostor elektroinstalací metra a ohrožovala provoz. Práce začaly v roce 2011. Nejprve bylo zabráněno zatékání vody právě do zmíněného tubusu. V další etapě dělníci demolovali středovou římsu a sanovali horní plochu mostovky, položili nové hydroizolační vrstvy nosné konstrukce a vybetonovali římsy a osadili je novým veřejným osvětlením. Poté byla kompletně vyměněna vozovka.

Nejrozsáhlejší práce zahrnula třetí etapa, kdy TSK sanovala betonové konstrukce na spodní straně mostu, kterou tvoří krajní masivní opěry a čtyři pilíře vysoké 40 metrů. V této etapě dělníci využívali 180 tunovou plošinu zavěšenou pod mostem, kterou podle postupujících prací přesunovali. Opraveny byly i spodní desky tubusu.

Širší budou pro pěší oba dva chodníky. Dělníci odstranili staré betonové zábradlí, které v mostě udržovalo vodu. Na jejich místě jsou nová svodidla a zábradlí.

Nuselský most byl dostavěn v roce 1973, překlenuje Nuselské údolí a spojuje Pankrác s Karlovem. Na mostě jsou v každém směru tři jízdní pruhy a v jeho tubusu jezdí metro. Most je 485 metrů dlouhý a v nejvyšším bodě nad údolím je jeho výška 42,5 metru.

Zájemci si mohou od 16. listopadu v nedalekém Muzeu policie prohlédnout výstavu věnovanou jeho historii. Otevřena bude do 28. února 2018 denně kromě pondělí a Vánoc od 10:00 do 17:00. K vidění jsou fotografie, včetně záběrů zátěžového testu 66 tanky, i písemné a další dokumenty. Lidé se mohou seznámit i s architektonickými soutěžemi na překlenutí Nuselského údolí. Výstava mapuje i právě dokončovanou rekonstrukci.

Podle architekta Stanislava Hubičky vycházeli tvůrci především z toho, že jde o most ve městě a ne krajině. "To znamená žádný oblouk, ale aby to byla přímka, která se snese s charakterem města jako takového," řekl Hubička. Řešit také museli výšku pilířů a jejich mohutnost. Potýkat se museli rovněž s rozhodnutím, kdy měly být do metra nasazeny těžké sovětské vozy.
Zdroj: Aleš Berný
Vložil: ČTK, 14.11.17 07:40
Návštěvnost: 614 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.