Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Odborníci vytváří podklady pro rekonstrukci Prašné brány v Praze

Praha - Odborníci v těchto dnech pořizují fotografie fasády Prašné brány v Praze, ze kterých vytvoří trojrozměrný plán stavby. Bude sloužit jako podklad pro rekonstrukci věže. Muzeum hlavního města, které má pozdně gotickou Prašnou bránu ve správě, o metodě fotogrammetrie informovalo na dnešní tiskové konferenci. Podle současných odhadů by rekonstrukce budovy mohla začít na podzim příštího roku.

Fotogrammetrický plán, který bude vytvořen na základě fotografické a laserové techniky, podrobně zdokumentuje současný stav věže i její historický vývoj. Mapa pomůže architektům při výběru vhodných metod pro rekonstrukci.

"Komplexní dokumentace celé památky takovéto podrobnosti se provádí v České republice poměrně ojediněle. Zkušenosti z těchto prací proto poslouží i do budoucna a budou využity a shrnuty i v chystaných metodických návodech a postupech," uvedl geodet Jiří Vidman.

Pískovec, který tvoří vnější plášť Prašné brány, narušily povětrnostní vlivy i zplodiny v ovzduší. Některé zdobné prvky jsou rozvolněné natolik, že by mohly každou chvíli vypadnout, kvůli čemuž musela být věž překryta bezpečnostní sítí.

Kromě restaurátorských prací na fasádě věže čeká Prašnou bránu rekonstrukce vnitřních prostor, kde je nutné vyměnit elektroinstalaci a zesílit podlahy. Kvůli jejich nosnosti nebylo zatím možné umístit do interiéru věže stálou expozici.

Odborníci budou do 17. listopadu pořizovat fotografie pláště věže z vysokozdvižné plošiny. Posléze vyfotografují interiéry. Nasnímání interiéru však bude trvat několik měsíců kvůli tomu, že Prašná brána zůstane otevřená pro návštěvníky.

Prašná brána je jedním ze symbolů Prahy. Začíná jí Celetná ulice, která tvoří první část Královské cesty vedoucí až na Pražský hrad.
Autor: ČTK, 09.11.17 11:30
Návštěvnost: 649 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.