Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Státní zámek v Telči čeká rozsáhlá rekonstrukce

Telč - Do konce roku by Národní památkový ústav (NPÚ) měl mít jasno, zda dostane evropskou dotaci z programu IROP na rozsáhlou rekonstrukci státního zámku v Telči. Práce na projektu nazvaném Státní zámek Telč - růže Vysočiny by mohly začít v polovině příštího roku. Zrekonstruovaný zámek by měl přivítat návštěvníky v roce 2021. Na zámku teď v předstihu probíhá archeologický výzkum. Novinářům to dnes řekl ředitel územního pracoviště NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Projekt zaměřený na zvýšení kvality a rozšíření návštěvnického provozu má objem 240 milionů korun, dotace by měla pokrýt 90 procent nákladů. Pokud budou peníze z IROP přiznány, začaly by vlastní práce po dokončení prováděcí projektové dokumentace nejpozději ve druhé polovině roku 2018.

"Chtěli bychom zámek během prací udržet alespoň v částečném provozu, ale přizpůsobíme to momentálnímu vývoji,"
řekl Pavelec. Jestliže projekt dotaci nedostane, budou práce podle Pavelce trvat delší dobu.

Během rekonstrukce by na zámku v Telči mělo vzniknout nové návštěvnické centrum, zámecké muzeum a nově instalovaný depozitář. V provozu bude nová celoroční prohlídková trasa. Počítá se také s obnovou zámecké zahrady s kašnou a přilehlých arkád.

V souvislosti s přípravou rekonstrukce se na zámku uskutečňuje archeologický výzkum. Pracují na něm archeologové Muzea Vysočiny. Začal v říjnu, potrvá v závislosti na počasí zřejmě celý listopad.

Archeologové v několika sondách na zámeckém nádvoří a parku narazili na kulturní vrstvu přibližně z 15. století. "Našli jsme keramiku, železné hřeby, jedním z nálezů je tereziánský tolar. Sonda v parku vydala lidské kosterní pozůstatky, které tam byly přeneseny zřejmě ze zrušeného hřbitova," řekl Marek Krutiš z archeologického oddělení Muzea Vysočiny v Jihlavě.
Autor: ČTK, 03.11.17 08:00
Návštěvnost: 780 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.