Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Experti: Ochrana sakrálních dřevěných památek v ČR není dostatečná

Hradec Králové - Ochrana dřevěných památek před požáry je nedostatečná, nejúčinnější protipožární ochranu má jen 10 procent významných dřevěných kostelů v ČR, zaznělo dnes na odborné konferenci v Hradci Králové. Akce se koná v reakci na srpnový požár vzácného dřevěného kostela v třinecké části Guty na Frýdecko-Místecku.

Účastníci konference se shodli na tom, že zvláště ohrožené jsou dřevěné sakrální památky. Jejich protipožární ochrana je podfinancovaná. "Cílem (konference) je dát aktuální informaci o tom, jaké byly příčiny posledních událostí, kdy jsme bohužel o některé hodnotné památky přišli, proč se je nepodařilo včas uhasit, jaké jsou technologické možnosti ... a jaké jsou aktuální finanční možnosti," řekl ČTK šéf Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Josefově na Náchodsku Jiří Balský.

Konference se účastní kromě památkářů také hasiči, zástupci místní samosprávy a dalších institucí zabývajících se ochranou památek.

Podle Pavla Jiráska ze společnosti Culture Tech je v ČR chráněno automatickými hasebními systémy, které jsou v současnosti považovány za nejúčinnější, jen necelých 10 procent dřevěných kostelů. "V ČR je jich až 130, těch významných desítky. Kdybychom jich vybavili 50 stabilním hasicím zařízením, tak budu velmi spokojen. Situace je ale taková, že jich je takto vybaveno ani ne pět," uvedl Jirásek. Podle něho jsou problémem nejen finance, ale i nedostatečný vztah společnosti k národnímu dědictví a dlouhodobě rostoucí dluh v protipožární ochraně.

Jeden z nejlépe chráněných dřevěných kostelů v ČR bude mít Hradec Králové. Město, kterému kostelík svatého Mikuláše z počátku 17. století patří, investovalo půl milionů korun do zabudovaného automatického protipožárnímu zařízení, které by mělo zlikvidovat požár v samém zárodku. Rekonstrukce památky skončí příští rok.

"Až když se stane průšvih, tak se dají věci do pohybu. Letos jsme měli Guty, před třemi lety Libušín na Pustevnách. Tyto dvě stavby byly tak ikonické, že to už nešlo jen tak přejít," řekl Jirásek. Podle něj by se památkáři a majitelé staveb měli inspirovat v Norsku. "Rozsáhlé projekty realizované na nejcennějších stavbách jsou bohatě dotované státem, ale existuje řada menších projektů financovaných církvemi a místními komunitami," dodal.
Zdroj: Tomáš Kučera
Vložil: ČTK, 02.11.17 15:50
Návštěvnost: 565 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.