Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Praha 1 jedná s magistrátem o záchraně ateliéru WichterlovéPraha - Radnice Prahy 1 jedná s magistrátem o převodu bývalého ateliéru sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně. Měl by přejít ze správy radnice na hlavní město, Praha 1 má dostat náhradou jiný majetek. Na dnešním jednání zastupitelstva městské části to uvedl starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Praha 1 původně zamýšlela ateliér i s přilehlým objektem prodat, z toho však podle Lomeckého sešlo. Ministerstvo kultury v současné době rozhoduje o prohlášení ateliéru za kulturní památku. Podle radního Prahy Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) město objekt chce převzít, ne však za náhradu.


Ateliér se nachází na zahradě bloku domů na Újezdu. Slavná sochařka v něm žila a tvořila 50 let. Rodina umělkyně spolu s částí veřejnosti a opozice na Praze 1 začala o záchranu objektu bojovat poté, co městská část deklarovala zájem celý dům i s ateliérem prodat.

Nyní starosta Lomecký uvedl, že vedení radnice chce ateliér zachovat a jedná o tom s magistrátem. "Městská část by v rámci majetkové směny za náhradu převedla ateliér do správy hlavního města," uvedl. Zároveň má dojít ke zmenšení pozemků kolem objektu, aby zůstala dostatečně rozlehlá zahrada pro okolní domy. Radnice i hlavní město podle Lomeckého zároveň jednají s Galerií hlavního města, která o domek projevila zájem.

Zájem ze strany galerie i magistrátu pro ČTK potvrdil radní Prahy pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Odmítá však požadavek městské části na poskytnutí náhrady. "Jsme ochotní Praze 1 pomoci, ale nenecháme se vydírat," uvedl s tím, že hlavní město je ochotné se objektu ujmout a investovat do jeho rekonstrukce, ale odmítá, že by mělo Praze 1 za domek poskytovat jakoukoliv náhradu.

Hana Wichterlová patřila mezi nejvýznamnější meziválečné sochaře. Její bratr byl chemik Otto Wichterle. Nyní chátrající malostranský ateliér a přilehlá zahrada patřily mezi oblíbená místa setkávání českých umělců a intelektuálů. Sochařka v ateliéru v roce 1990 zemřela.
Autor: ČTK, 31.10.17 18:40
Návštěvnost: 668 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.