Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Veřejnosti se otevře Kramářova vila, Sněmovna, Senát i Obecní důmPraha - Sídlo premiérů i místo vzniku republiky se otevře veřejnosti dnes u příležitosti svátku Dne vzniku samostatného Československa. Jako tradičně bude zpřístupněna Kramářova vila v Praze, která slouží jako rezidence českých předsedů vlád. K vidění budou i reprezentační prostory pražského Obecního domu, kde byla 28. října 1918 vyhlášena samostatnost Československa. Den otevřených dveří pořádá také Sněmovna, Senát, ministerstvo průmyslu a obchodu či pražská radnice.


Kramářova vila bude otevřena od 10:00 do 16:00 hodin. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků. Návštěvníky seznámí s historií a současností budovy i s životem jejích prvních majitelů, kterými byli československý premiér Karel Kramář a jeho manželka Naděžda. Vila z roku 1915 má 56 místností. Také Obecní dům bude otevřen od 09:00 do 16:00. Prohlídku sálů této secesní budovy doplní varhanní koncerty a náměstí Republiky před budovou budou moci lidé zhlédnout hraný dokument ve virtuální realitě Buďte přitom ztvárňující přijetí prvního zákona Československa o založení státu.

Ve Sněmovně na Malé Straně bude jedním z lákadel dne otevřených dveří bude po zhruba měsíční rekonstrukci hlavní jednací sál. Dále budou od 09:00 do 16:00 zpřístupněny reprezentační sály, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla Sněmovny. Skupiny návštěvníků budou doprovázet průvodkyně Pražské informační služby, které hosty během asi hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím.

Senát otevře pro zájemce brány Kolovratského a Valdštejnského paláce od 09:00 do 16:00. Prohlídky Kolovratského paláce budou individuální, ve Valdštejnském paláci průvodci návštěvníky seznámí se zákoutími historických prostor včetně Hlavního sálu. Nahlédnout budou moci také do Jednacího sálu, kde zasedají senátorky a senátoři na svých pravidelných schůzích. Mimo to budou zpřístupněny také kanceláře místopředsedů i Přijímací salonek předsedy Senátu.

Veřejnost se také může těšit na výstavu k 80. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v prostorách Mytologické chodby Valdštejnského paláce. Expozice zachycuje vnímání jeho osobnosti v odlišných etapách novodobých dějin, od protektorátu až po polistopadové období, a mapuje jeho odkaz pro společnost.

Sídlo ministerstva průmyslu a obchodu v Praze Na Františku si lidé mohou prohlédnout rovněž od 09:00 do 16:00. Kromě reprezentativních prostor Fantovy budovy zhlédnou příchozí i exponáty, které zapůjčilo Poštovní muzeum, z období let 1918 až 1938. Mezi dobovými zajímavostmi je například zrestaurovaný balíkový vůz, dobové poštovní známky, štítky a razítka. "Součástí expozice budou i poštovní saně, zapůjčené Národním technickým muzeem, a Správa úložišť radioaktivních odpadů představí detailní model jaderného úložiště," uvedlo MPO.

Veřejnosti se nabídne i možnost, podívat se do Rezidence primátora hlavního města Prahy a budovy Nové radnice na Mariánském náměstí od 09:00 do 18:00 hodin. Budou moci nahlédnout také do kanceláře primátorky.
Autor: ČTK, 28.10.17 09:30
Návštěvnost: 541 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.