Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nová pražská lavička - výsledky mezinárodní designérské soutěže
Jak budeme sedět? Soutěž na nové lavičky má vítěze.
Vítězem mezinárodní designérské soutěže se stali Michal Froněk a Jan Němeček ze společnosti Artěl. V anonymní soutěži se vybíral nejlepší návrh jednoho setu městského mobiliáře: lavičky, koše a stojanu na kola. V ulicích by se mohly začít objevovat koncem příštího roku.

Vítěz byl slavnostně vyhlášen v úterý 24. října za účasti primátorky Adriany Krnáčové a členů poroty, a to v nově otevřeném Centru architektury a městského plánování (CAMP). Zde zároveň proběhla vernisáž výstavy Nový pražský mobiliář: lavičky, koše, stojany na kola, která představí veškeré soutěžní návrhy i historii a současný stav pražského mobiliáře.

„Podařilo se udělat klíčový krok k nápravě nedůstojného stavu vybavení pražských ulic,“ říká primátorka Adriana Krnáčová. „Věřím, že již v průběhu příštího roku začneme ty nejhorší kusy nahrazovat kvalitním novým mobiliářem.“

„Soutěž prokázala dynamičnost a kreativitu zejména českých designérů a architektů a důvěru vedení města k těmto povoláním. Vítězný projekt jistě zaujme s elegancí své místo na všech veřejných prostranství Prahy,“ uvedl předseda poroty Claude Brulhart, designér města Ženeva pro mobiliář a veřejný prostor. V porotě vedle něj zasedli i známí čeští designéři Eva Eisler a Jiří Pelcl, stejně jako architekt Petr Hájek.

Designéři nyní spolu s městem dopracují návrh a vytvoří výrobní dokumentaci. Město poté odkoupí licenci a vybere dodavatele. Praha tak bude mít svobodu dodavatele snadno vystřídat v případě nespokojenosti.

V zadání soutěže stálo, že podoba mobiliáře má vycházet z charakteru a historie pražského prostředí a citlivě dotvářet působení pražských ulic a náměstí. Prvky budou umisťovány v převážně v historickém jádru a širším centru Prahy. Podkladem pro soutěž, kterou město Praha za pomoci Institutu plánování a rozvoje vyhlásilo v září loňského roku, byl podrobný průzkum současného stavu mobiliáře. „Pražský mobiliář je často zanedbaný, nevhodně umisťovaný a esteticky nekvalitní,“ shrnuje výsledky analýzy ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.
Institucí, které mobiliář ve městě umísťují a spravují, je hned několik. Nemají však vyjasněné kompetence a obvykle se vzájemně nekoordinují. Na některých místech se tak o něj nestará nikdo, a jinde se zase zbytečně shlukuje: kupříkladu na I. P. Pavlova najdete rovnou 4 různé typy košů hned vedle sebe. Právě nesourodost jednotlivých typů mobiliáře je další závažný problém. „Zjistili jsme, že jen v širším centru Prahy je neuvěřitelných 72 typů odpadkových košů. Z toho 48 v Pražské památkové rezervaci,“ říká ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.
První prvky by se v ulicích mohly objevit na konci roku 2018. Nahrazeny budou nejprve ty nejproblematičtější lavičky a koše. S výměnou se začne v centru města a návazných částech, postupně pak v celém městě. Neznamená to ovšem, že v celém městě bude jen unifikovaný mobiliář: pro specifická veřejná prostranství bude i v budoucnosti možné navrhovat mobiliář na míru. Rozhodně také nebudou mizet historické či jinak kvalitní prvky městského mobiliáře.

Vítězi soutěže, Michal Froněk a Jan Němeček, v roce 1990 založili designérské a architektonické studio Olgoj Chorchoj. Společně jsou držiteli řady prestižních českých i zahraničních ocenění. V současné době jsou profesory Ateliéru produktového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
 
Výstava Nový městský mobiliář: lavičky, koše, stojany na kola bude v CAMPu k vidění do 19. listopadu, každý den krom pondělí od 9 do 21 hodin.

Hodnocení vítězného návrhu:
Porota oceňuje vysokou kvalitu návrhu ve všech aspektech. Návrh je nadčasový - tradiční a současný zároveň, je čistý v liniích, jednoduchý a kultivovaný v celku i v detailu. Celek působí subtilním dojem a přitom je konstrukčně stabilní.
Designérské řešení je sofistikované a koherentní. Set prvků je celistvý a podporuje záměr města Prahy sjednotit prvky pražského mobiliáře a je v souladu s Manuálem veřejných prostranství Prahy. Set zapadá do kontextu pražského prostředí a to jak historického, tak soudobého.
U návrhu lavičky porota oceňuje dobré ergonomické řešení, jednoduchost výměny dřevěných prvků a její celkovou pevnost. Koncept řešení lavičky je navržen v několika dobře použitelných variantách, které umožňují růst setu mobiliáře do budoucna. Návrh košů vyhovuje tvarově, materiálově a funkčně nejlépe ze všech hodnocených návrhů.
Na základě předložené dokumentace porota usuzuje, že set bude z hlediska estetických, funkčních, provozních a ekonomických parametrů přiměřený a splní nejlépe očekávání zadavatele. Návrh je vyvážený ve formě a funkčnosti.
Některé drobné konstrukční prvky bude nutné pro další prototypy a sériovou výrobu optimalizovat.

Více o soutěži na www.iprpraha.cz/mobiliar, informace o výstavě na www.praha.camp.
Zdroj: Mgr. Marek Vácha, tiskový mluvčí a vedoucí Kanceláře komunikace IPR Praha
Vložil: Tisková zpráva, 25.10.17 14:50
Návštěvnost: 1159 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.