Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
V zámecké zahradě v Chrasti se obnoví sad s původními odrůdami

Chrast - Chrast na Chrudimsku postupně obnovuje zahradu u barokního zámku. Zůstala z ní zachovaná přední část, takzvaný parter, s květinami a keři. V listopadu opět vznikne na původním místě v zadní části štěpnice z krajových odrůd ovocných stromů. Zahrada se tak vrací k podobě, kterou navrhl počátkem 20. století architekt František Thomayer, řekl ČTK Michal Voráč z městského úřadu.

"V zadní části jsou dvě velké plochy, které nejsou využívané, jen se na nich seká tráva. Vysadíme na nich celkem 36 stromů, víc se jich tam nevejde, neboť jsme zvolili vysokokmeny, které musí být dál od sebe. Kdysi bylo stromů více, ale to byly zákrsky a polokmeny," uvedl Voráč.

Návrh výsadby zohledňuje historicky doložený výskyt původních krajových odrůd v okolí Chrasti, spolupracoval na něm i Národní památkový ústav. Ve štěpnici budou růst jabloně, hrušně a třešně.

Kvůli snížení nákladů se radnice spojila s organizací Sázíme stromy. Ta s pomocí sponzora pořídila sazenice stromů a poskytne nářadí, místní lidé budou moci 4. listopadu pomoci s výsadbou.

Původně renesanční zámek postavili mezi lety 1579 a 1605 Albrecht Slavata z Chlumu a po něm Markéta Berková rozená Trčková. Od roku 1664 sloužil jako letní rezidence královéhradeckých biskupů, v letech 1721 až 1731 a kolem roku 1742 byl přestavěn v barokním slohu a doplněn dalšími křídly. Nyní patří městu Chrast a je v něm městský úřad a muzeum.
Zdroj: Pavel Dosoudil
Vložil: ČTK, 22.10.17 10:05
Návštěvnost: 805 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.