Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Na seznam památek v Olomouckém kraji se dostala i márnice

Šumperk - Na seznam kulturních památek v Olomouckém kraji se v těchto dnech dostala márnice z konce 19. století v Moravičanech na Šumpersku. Její památková hodnota spočívá podle památkářů především jejím začleněním k velmi cennému areálu kostela sv. Jiří s kaplemi, farou a školou, řekl ČTK mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Vlastimil Staněk. Gotický kostel je na seznamu památek už téměř 60 let.

"Přístavba byla realizována stavebním podnikatelem Josefem Sovou z Loštic a vznikla v roce 1896 na místě hřbitovního pozemku. Původně byla projektována pro farní úřad jako komora pro kostelní a hřbitovní potřeby, která má být tradiční součástí zázemí hřbitova," uvedl Staněk.

Márnice je jednoduchým přízemním stavením na obdélníkovém půdorysu přistavěným k východnímu průčelí hospodářského křídla, které náleží k faře. Má prostý interiér, bez členění s jedním oknem, stěny i strop jsou v márnici nabíleny a podlahu přízemí i půdy tvoří kladené cihly. "Jedná se o užitkovou architekturu zachovanou ve své autenticitě a vzácně dokládá dobovou organizaci pohřebnictví z druhé poloviny 19. století," uvedl mluvčí olomouckého pracoviště NPÚ.

Objekt márnice je zachován v původní formě z doby výstavby a základní stavební konstrukce jsou v pořádku. V přízemí se však projevuje vlhkost a do objektu zatéká kvůli narušené střeše.

Kostel svatého Jiří v Moravičanech, k jehož areálu je márnice začleněna, je gotickou stavbou z konce 15. století. Podle odborníků jde výtvarně a historicky o velmi cennou sakrální architekturu. Areál kostela spolu s farou, kaplemi, ohradní zdí se vstupní branou a farní školou byl na seznam kulturních památek zapsán v roce 1958.
Autor: ČTK, 15.10.17 21:05
Návštěvnost: 629 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.