Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Policie: Za požárem historického mlýna ve Vranově byla závada

foto: www.znojemsko.cz
Vranov nad Dyjí - Požár historického mlýna ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku způsobila technická závada na elektroinstalaci. Policisté, kteří ukončili vyšetřování, nezjistili cizí zavinění. ČTK to dnes řekla mluvčí policie Lenka Drahokoupilová. Budova vyhořela na začátku června, předběžná výše škody je asi 1,5 milionu korun. Podle památkářů požár způsobil nenávratnou památkovou škodu.


Mluvčí už dříve uvedla, že jde o vyšší škodu a příčinu hasiči nezjistili, proto se požárem zabývala i policie. Specialista z oboru elektro na místě zajistil stopy a vyhodnotil je.

V budově vyhořela prakticky celá mlýnice, tedy technologická část památkově chráněného mlýna. "Z pohledu památkáře je to tragická nevratná škoda. Jak se to bude s objektem vyvíjet dál, se nyní nedá odhadnout, ale nikdy tam už nebude ta bývalá autentická historická hodnota," řekl dříve ČTK Jan Kozdas z Národního památkového ústavu, který z Vranova pochází.

Areál má několik stavebních fází. Nejstarší je z první čtvrtiny 18. století a končí rokem 1722, kdy umřel Michal Jan III. z Althannu. Nad vjezdem do areálu má spolu se svou manželkou Marií Josefou Pignatelli, která zemřela 33 let po něm, alianční erb. Požár ho stejně jako obytné budovy nepoškodil. Další fáze výstavby mlýna je klasicistní.

Objekt před několika měsíci změnil majitele, který plánoval jeho přestavbu a komerční využití. Podle Kozdase byl záměr v ostrém sporu s památkovou péčí. Majitelé mlýna nyní usilují o jeho vynětí z památkově chráněných budov.
Autor: ČTK, 13.10.17 11:30
Návštěvnost: 573 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.