Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Oprava chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně bude o miliony levnější

Kolín - Rekonstrukce kolínského chrámu svatého Bartoloměje a jeho okolí bude stát o více něž dvacet procent méně, než předpokládal projekt. Město počítalo s náklady kolem 90 milionů, nabídky předložené ve výběrovém řízení se pohybují kolem 70 milionů korun. Novinářům to dnes řekl místostarosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín). Práce na chrámu by měly začít v listopadu.

Město má podle Kašpara téměř kompletně posouzené všechny nabídky, následovat bude schválení pořadí uchazečů. Účastníci výběrového řízení pak mají 15 dní na případné odvolání. Radnice proto předpokládá, že smlouva s dodavatelem bude podepsána na přelomu října a listopadu. Poté již podle Kašpara nebude nic bránit zahájení prací.

"Práce budou začínat na zvonici a na staré škole nějakými základními pracemi a bude proveden stavebně-historický průzkum celé oblasti,"
řekl Kašpar.

Město získalo na rekonstrukci dotaci, která pokryje 90 procent nákladů. Podle prvotních plánů měly opravy začít na jaře. Za zdržení mohla podle kolínského starosty Víta Rakušana (STAN) řada nedořešených technikálií.

Okolí památky bude při rekonstrukci uzavíráno postupně. V jedné fázi bude uzavřen i prostor před chrámem. Město nechá kolem něj vyměnit dlažbu, veřejné osvětlení, doplní mobiliář a zrekonstruuje budovy zvonice, kostnice a staré školy. Zásadní podle Kašpara je, že projekt byl vypracován pro celé okolí chrámu. Do opravené budovy staré školy bude umístěna replika třídy z 18. století.

Oprava by měla být hotová za 1,5 roku. Déle potrvá jen oprava kostnice, kde kvůli restaurátorským pracím počítá plán s termínem dokončení o půl roku delším.

Nad rámec projektu a dotace město nechá revitalizovat parkány a vybuduje nový vstup z ulice Politických vězňů. "Parkány už nejsou součástí kulturní památky, proto se na ně dotace ani nemůže vztahovat," řekl již dříve Kašpar. Náklady na opravu parkánů a vybudování průchodu se podle něj odhadují na šest až sedm milionů korun.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině 13. století, ze kterého se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve 14. století Petr Parléř postavil nový, vysoký, katedrální chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice.
Autor: ČTK, 07.10.17 08:20
Návštěvnost: 601 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.