Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Klapperothově manufaktuře v Šumperku bude muzeum textilnictví

Šumperk - V památkově chráněném objektu takzvané Klapperothovy manufaktury v Šumperku, který odkoupilo město, vznikne digitalizované muzeum textilnictví. Radní tento týden schválili zadání na zpracování studie v hodnotě přes 800.000 korun, která by měla podobu budoucího muzea představit. Vzniku expozice bude předcházet náročná rekonstrukce zchátralého objektu. Náklady se odhadují na desítky milionů korun, řekl dnes ČTK starosta Šumperku Zdeněk Brož.

"Záměr je schválen, bude zde muzeum textilnictví a vůbec průmyslové výroby v Šumperku a regionu. Muzeum bude mít interaktivní formu. Chybět by zde neměly interaktivní dílny pro veřejnost, kde by se například děti mohly učit práci se dřevem nebo s kovem. Nejde nám o zavřené muzeum, chceme, aby dům žil," uvedl Brož.

Město se podle něj rozhodlo zadat studii, která by ukázala, jak má muzeum a využití této budovy vypadat. "Je to první krok k tomu, abychom věděli, jak bude vypadat vnitřek. Povede k tomu však dlouhá cesta. Nyní sháníme finanční prostředky na zlepšení stavu budovy, která je ve velmi neutěšeném stavu. Je tam dřevomorka i špatné krovy. První na řadě budou záchranné práce. Půjde o desítky milionů korun, rekonstrukce potrvá několik let," řekl starosta. Dodal, Olomoucký kraj přispěl radnici půl milionu korun na záchranu nemovitosti.

Odkoupení objektu takzvané Klapperothovy manufaktury schválili na konci loňského roku městští zastupitelé. Zdevastovaný objekt v ulici Generála Svobody se zástupci města snažili odkoupit řadu let, vedla je k tomu zejména snaha zachránit památkově chráněný dům v centru. Objekt patří mezi nejohroženější nemovité památky v Olomouckém kraji. Manufaktura byla nakonec k prodeji po smrti jejího bývalého majitele. Dědici objektu souhlasili s prodejem městu za 2,5 milionu korun.

Barokní manufaktura z let 1730 až 1735 je upomínkou na časy, kdy byl Šumperk proslulý textilní výrobou. V roce 1786 zde vídeňský velkoobchodník Johann Ernst Klapperoth založil první manufakturu na výrobu manšestru v habsburské monarchii. Počátkem 19. století vyráběla manšestr, tripp a plyš. Šumperk se stal tehdy centrem textilní výroby. Továrna zaměstnávala v té době na 200 tkalců a sto žen na přípravu bavlny. V roce 1822 přešel nový vlastník na výrobu plátna, o šest let později, v době krize plátenictví na severní Moravě, továrna zanikla, řekla již dříve ČTK mluvčí radnice Olga Hajduková.
Zdroj: Alena Horáková
Vložil: ČTK, 06.10.17 14:10
Návštěvnost: 576 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.