Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Legionáři dostanou od města peníze na opravu Larischovy vily

Pardubice - Pardubice dají půl milionu korun na opravu zchátralé Larischovy vily. Československá obec legionářská, která ji vlastní, je využije na rekonstrukci střechy a stropů věže. ČTK to dnes řekl primátor Martin Charvát (ANO). Vila i nedaleká střelnice jsou spjaté s obdobím heydrichiády.

"Larischova vila je symbolem československého odboje a připomínkou utrpení českých vlastenců. V jeho sklepeních v období heydrichiády v roce 1942 Němci vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny SILVER A i obyvatele Ležáků, aby je následně zastřelili na nedaleké střelnici,"
řekl primátor.

Novorenesanční vilu si dal v roce 1855 na okraji Pardubic postavit jako své reprezentativní sídlo baron Jiří Larisch-Mönich. V době německé okupace ji vlastnil policejní pluk z Kolína, po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu. Od roku 1956 zde měla kanceláře a sklady pardubická Tesla. V roce 2000 koupila celý průmyslový areál i s vilou firma Foxconn, která v roce 2015 léta nevyužívaný zámeček bezplatně převedla na Československou obec legionářskou. Ta začala s postupnou záchranou chátrajícího objektu.

"Vila je pouze městskou, nikoli národní kulturní památkou. Legionáři tak bohužel nemají šanci dosáhnout na evropské dotace. Opravy jsou velmi nákladné. Obnovu památky finančně podpořily také Pardubický kraj a ministerstvo kultury,"
řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

Legionáři po převzetí Larischovy vily začali pracovat na opravě střechy věže, která byla v havarijním stavu, a jejího stropu. Zastřešení věže, která byla nejvíce poškozena, již odborníci sejmuli. Nutné je dokončit sanaci proti dřevomorce, zpevnit napadené a poškozené stropy a nosné konstrukce věžní střechy a zhotovit ozdobnou repliku na jejím vršku.
Zdroj: Lucie Jelínková
Vložil: ČTK, 03.10.17 13:35
Návštěvnost: 583 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.