Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Palác rodiny Morgensternových v Brně má opravenou fasádu

foto: Erik Gabrhel
Brno - Dva roky poté, co památkově chráněný Palác Bernharda a Samuela Morgensternových změnil majitele, má za sebou opravenou fasádu do ulice Štefánikovy v Brně. Poslední, co zbývá dokončit, je restaurování vstupních dveří. Ty se na místo vrátí do konce října, řekl ČTK restaurátor Radek Ryšánek.


Dveře podle něj tvoří samy o sobě výraznou dominantu architektury domu. "Je to krásná ukázka období pozdního eklektického historismu," uvedl Ryšánek.

Dveře jsou z masivního dubu a váží kolem 300 kilogramů, což je poměrně značná hmotnost. Jsou také netypicky vysoké a opatřeny kovanými mřížemi.

Vice než sto let staré dveře jsou v pozoruhodně dobrém stavu. Na obou dvou křídlech jsou závěsy připevněny tak, že jsou na ocelovém rámu. Díky tomu nedošlo k žádné deformaci. "Toto řešení vidím poprvé," uvedl Ryšánek. Restaurátorům zabere renovace dveří zhruba měsíc. Používat musí staré technologie, například lněnou fermež. Na místo se dveře vrátí koncem října. Tím bude z větší části ukončena rekonstrukce uliční fronty domu směrem do Štefánikovy ulice.

Palác je kulturní památkou od roku 2009. Objekt fungoval jako firemní centrála Morgensternovy sladovny a později pivovaru Moravia, který patřil k největším na Moravě. Samuel Morgenstern působil v pivovarnictví a sladovnictví. Pronajaté měl pivovary v Brně-Řečkovicích a Králově Poli. Podílel se i na založení pivovaru Moravia, který na místě fungoval až do hospodářské krize za první republiky, kdy byla výroba zastavena. Posledním významným vlastníkem a nájemcem objektu byl Červený kříž, dnes je palác prázdný. Z vedlejšího pivovarského areálu zbylo jen torzo sladovny.
Autor: ČTK, 25.09.17 10:15
Návštěvnost: 613 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.