Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Poutní kostely v Hejnicích a Horní Polici národními památkamiLiberec  - Poutní kostely v Hejnicích na Liberecku a Horní Polici na Českolipsku budou novými národními kulturními památkami. Obě barokní památky tak získají nejvyšší ochranu. V Libereckém kraji se tím počet památek s tímto statusem rozroste na 16. Liberecký kraj původně navrhoval tři památky, ještě poutní kostel v Bozkově na Semilsku, ten ale ministerstvo kultury nevybralo. ČTK o tom dnes informovala radní pro památkovou péči v Libereckém kraji Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).


V současné době má Liberecký kraj 14 národních kulturních památek. Kromě osmi hradů a zámků, které spravuje Národní památkový ústav, je mezi nimi také Dlaskův statek v Dolánkách, horský hotel a vysílač Ještěd, brusírna sklárny v Harrachově se strojním vybavením, Janatův mlýn v Buřanech, hospodářský dvůr zámku v Zákupech a poutní chrám sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí, který je zatím jediným kostelem v kraji s nejvyšší památkovou ochranou. Další dva kostely budou podle Vinklátové na seznam zařazeny na konci října.

Areál poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici na Českolipsku vyrostl na místě husity vypáleného gotického kostela. Podle legendy byla v roce 1523 na břehu Ploučnice nalezena soška Panny Marie, zbožné ruce ji vytáhly z vody a darovaly zdejšímu kostelíku. Soška byla brána jako nebeský dar a lidé se jí přicházeli poklonit. Dnes je součástí hlavního oltáře a místo jejího vylovení z řeky připomíná mariánský sloup. Současnou barokní podobu získalo poutní místo při přestavbě na přelomu 17. a 18. století. Dnes je však v havarijním stavu a čeká ho rekonstrukce za více než sto milionů korun.

Kostel Navštívení Panny Marie v Hejnicích stojí na místě starého poutního místa, jehož počátky sahají do 12. století, současnou podobu získal v 17. a 18. století. Památková ochrana se podle Vinklátové ale nebude týkat celého areálu. "Problematická je z pohledu památkové péče razantní přestavba v bývalém františkánském klášteře po roce 2000, kde se nyní nachází Mezinárodní centrum duchovní obnovy," doplnila radní. Z tohoto důvodu navrhlo podle Vinklátové oddělení památkové péče k prohlášení za národní kulturní památku areál kostela s ambitem, gotickou soškou Panny Marie nazývané Sličná Matka (Mater Formosa) a prostranstvím před kostelem.
Autor: ČTK, 21.09.17 18:00
Návštěvnost: 536 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.