Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Poválečná 45-89 : Stavby, projekty, architekti

Ústav teorie a dějin architektury FA ČVUT představuje po roce od prvního uvedení výstavy POVÁLEČNÁ 45–89 její pokračování.

Mapování příběhů architektury 2. poloviny 20. století se i tentokrát spolu se svými pedagogy věnovali studenti semináře „Poválečná architektura“ FA ČVUT. Výsledky jejich výzkumného projektu z akademického roku 2016–2017 shrnuje výstava POVÁLEČNÁ 45–89: stavby, projekty, architekti, která bude k vidění v atriu FA ČVUT. Vernisáž se uskuteční 2. října 2017 od 14:00 hodin (jako součást slavnostního zahájení akademického roku na FA ČVUT) a výstava potrvá do 30. října 2017.

Poválečné období tvoří specifickou kapitolu v dějinách české architektury. Stavbám z politicky ožehavé éry se dlouhou dobu vyhýbali nejen odborníci, ale jako produkt minulého režimu je přehlížela i široká veřejnost. Ve společnosti začalo téma poválečné architektury rezonovat až v posledních letech, zejména v souvislosti s množícími se kauzami svědčícími o nejednoznačném postoji k jejímu hodnocení. Spory živí odborné i veřejné debaty a stavby na pozadí tohoto vypjatého diskursu nadále trpí předpojatou interpretací, podléhají fyzickému chátrání, devastujícím přestavbám a nezřídka i demolici. Výstavou, kterou nyní představujeme, bychom proto chtěli prohloubit aktuální celospolečenské diskuse a především upozornit na jedinečnost a kultivovanost této často nedoceněné architektury.
Výzkum proto mapuje široké spektrum projektů z Prahy i z regionů, ikonické i méně známé stavby, uskutečněné i nerealizované, památkově chráněné i momentálně ohrožené. Klíčovým podkladem pro bádání byly také rozhovory, které studenti vedli přímo s autory staveb. I ty jsou do výstavy zahrnuty.
Výstava vznikla jako výstup semináře „Poválečná architektura“, který probíhá od roku 2015 na Ústavu teorie a dějin architektury FA ČVUT pod vedením Kláry Brůhové, Petra Vorlíka, Veroniky Vicherkové a Kláry Mergerové. Mapování české poválečné architektury je prováděno v souladu s principy mezinárodního hnutí na ochranu
a dokumentaci moderní architektury Docomomo, do jehož české buňky se Ústav teorie a dějin architektury v roce 2015 zapojil a jehož sídlo bylo v lednu 2016 přesunuto na Fakultu architektury ČVUT. Projekt je rovněž součástí aktivit Pracovní skupiny pro architekturu druhé poloviny 20. století při českém národním komitétu ICOMOS.
Výstava byla podpořena grantem v rámci Institucionálního plánu ČVUT pro rok 2017.

Více informací >
Zdroj: Klára Brůhová, Ústav teorie a dějin architektury FA ČVUT
Vložil: Tisková zpráva, 11.09.17 09:25
Návštěvnost: 603 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.