Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Honosná hrobka v Krásné Lípě bude zřejmě zachráněna

foto: Mirek256, Wikimedia Commons

Krásná Lípa - Honosná hrobka průmyslníka Karla Dittricha v Krásné Lípě na Děčínsku bude zřejmě zachráněna. Zchátralou památkově chráněnou stavbu s kaplí by mohl zabezpečit stát a pak ji převést městu, které by pokračovalo v rekonstrukci objektu, jenž byl kdysi vytápěn.


Zdevastovaná budova je majetkem státu, ale pozemek vlastní město. "Investovat do cizího majetku se nikomu nechtělo. Nyní se zastupitelé dohodli, za jakých podmínek jsme ochotni hrobku převzít," řekl ČTK krásnolipský starosta Jan Kolář.

Radnice už jednala s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. "Z jednání vyplynulo, že stát by se měl pokusit najít řešení, jak provést zabezpečovací práce. To je jedna ze základních podmínek, kterou jsme si stanovili," uvedl Kolář. Úřad teď zjišťuje, zda by mohl investovat do majetku, který posléze převede. ČTK závěry ústního jednání potvrdil ředitel ústeckého odboru hospodaření s majetkem státu Karel Pekárek. Bez základních stabilizačních prací Krásná Lípa hrobku převzít nechce.

Úřad jako vlastník by měl požádat památkáře o závazné stanovisko, v němž schválí postup prací. Město před lety dalo zpracovat projekt záchrany hrobky, který lze podle památkářů využít. "Nejdřív se musí staticky zabezpečit klenby, které jsou příliš podmáčené, musí se podepřít dřevem, pak se musí postavit nová střecha," řekl ČTK Tomáš Brož z Národního památkového ústavu. "Tyto dva kroky musí být spojeny. Částka za práce by podle odhadu z původního projektu neměla překročit milion korun," uvedl Brož.

Mauzoleum rodiny textilního magnáta navrhl v roce 1886 slavný berlínský architekt Julius Carl Raschdorff, který je také autorem hrobky německého císaře Fridricha III. v Postupimi. Jedinečná je výzdoba krásnolipské hrobky, stěny jsou pokryty drobnou skleněnou modrozlatou mozaikou. "Byli tu odborníci na mozaiku, kteří byli unešení. I takováto zjištění zvyšují hodnotu stavby, která je vnímána jako významná," uvedl starosta.

Ke stavbě patří malá kotelna, díky níž bylo možné mauzoleum vytápět. Vnitřní výzdoby se ujal krásnolipský rodák August Frind. Právě kvůli vysoké technické úrovni a výtvarné hodnotě interiérů vyhlásilo ministerstvo kultury hrobku rodiny Dittrichů v roce 2006 kulturní památkou.
Zdroj: Radka Fialová
Vložil: ČTK, 28.08.17 18:00
Návštěvnost: 755 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.