Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Blíží se oživení podchodů na Vltavské

Praha, 7. srpna 2017 - Co se vám vybaví, když se řekne podchody na Vltavské? Bezdomovci, zanedbanost, nepřehlednost, shodují se oslovení. Prostor podchodů zaujal mladé architekty a designéry se zájmem o veřejný prostor – skupinu Architekti bez hranic. Vytvořili ve svém volném čase návrh na oživení místa: orientační systém, který všem bloudícím pomůže najít cestu. Hotový by měl být v polovině září.
Hlávkův most, který u stanice metra Vltavská spojuje Florenc s Holešovicemi, byl postaven na počátku dvacátého století. Když však došlo k výraznému prosazení automobilové dopravy a začala se plánovat stavba severojižní magistrály, most již kapacitně nevyhovoval, a tak došlo k jeho rozšíření. Vznikly mohutné „brýle“ bez lidského měřítka – nájezdy a sjezdy. Pohyb pěších měly vyřešit mimoúrovňové podchody. Systém má celkem 12 vstupů, některé po rampě, jiné schodištěm. Nevábné temné prostředí, ztracený spád a celková nepřehlednost se na podchodech podepsaly: i všudypřítomné graffiti svědčí o zanedbanosti místa, kterou zmiňují i kolemjdoucí: „Tady když uklidíte, tak je to tu druhý den zase.“ Podchody se tak staly autonomním světem, který obývají lidé bez domova, projíždějí jím cyklisté a bloudí v nich chodci. Kolem ramp, schodišť a dalších stavebních prvků je dostatek zákoutí, kde lidé přespávají – ať již v jedné z nejstarších pražských bezdomoveckých kolonií, nebo jen tak na několika kartonech.
Architekti bez hranic dlouhodobě usilují o zlepšení místa a upozorňují na něj happeningy – výstavami či diskusemi. Letos potřetí zde uspořádají v rámci sousedských slavností Zažít město jinak kulturní odpoledne s bezdomoveckou tématikou. Mimo tyto aktivity se začali věnovat orientaci v podchodech, výhledově plánují zlepšit i osvětlení. „Reagovali jsme na poznámky místních, ale i lidí, kteří tudy chodí do práce. Obě skupiny přiznaly, že se drží osvědčené trasy, aby se v podchodech neztratily, nebo se místu rovnou vyhýbají,“ vysvětluje architektka Karolína Kripnerová ze skupiny Architektů bez hranic. Vznikl návrh orientačního systému – sestává ze série barevných ploch, piktogramů a názvů hlavních směrů: červeně stanice Vltavská, žlutě Strossmayerovo náměstí, modře Nábřeží kapitána Jaroše a zeleně Bubenské nábřeží. Nápisy doplňuje směr Štvanice. Barevně budou natřeny betonové plochy, které se natírají i v současné době – ale na jednolitý šedý odstín.
Projekt je výjimečný tím, že jej skupina Architekti bez hranic iniciovala, navrhla a provádí zcela bez nároku na honorář. Nápad vznikl již v roce 2015, o rok později začal nabývat konkrétních rozměrů. Autoři uvádějí, že zásadní byla podpora radnice Prahy 7, která se za projekt již v jeho počátku postavila. „Během navrhování jsme projekt v reakci na podněty příslušných úřadů upravovali. Z původních linií od bodu A do bodu B se vyvinul výsledný koncept barevných ploch,“ přibližuje průběh návrhu architekt Martin Chudíček. Peníze na samotné provedení revitalizace podchodů našel v rozpočtu pražský magistrát spolu s nadací Proměny Karla Komárka.
„V současné době jsme v závěrečné fázi projektu: vybíráme konkrétní typy a odstíny použitých barev, materiály šablon na písma a řešíme provádění návrhu,“ uvádí designér Jakub Mikuláštík. Práce na Vltavské začnou v polovině srpna, hotovo by mělo být v polovině září.
„Není nám lhostejný stav veřejného prostoru, který nás obklopuje. Jako architekti a designéři cítíme za jeho stav zodpovědnost. Doufáme, že projekt Orientačního systému podnítí i další podobné projekty v Čechách. I my sami máme nápadů dost,“ uzavírají Architekti bez hranic.

Více informací >
Zdroj: Karolína Kripnerová, Architekti bez hranic
Vložil: Tisková zpráva, 08.08.17 16:40
Návštěvnost: 870 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.