Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nadace sbírá peníze na obnovu altánu u vily ČerychPraha/Česká Skalice - Zahradní altán u prvorepublikové vily Čerych v České Skalici od architekta Otakara Novotného, autora slavného pražského Mánesa, potřebuje obnovu. Nadace rozvoje občanské společnosti, která vilu dostala od jejích majitelů, vypsala na jeho opravu sbírku. Vila ve stylu art deco je známá i tím, že do ní umístil děj svého filmu Odcházení Václav Havel. Vila je otevřena veřejnosti, zastřešený altán je oblíbeným místem pro svatby. Organizátoři sbírky chtějí vybrat na jeho obnovu 150.000 korun. ČTK o tom informovala Johana Turnerová.


Vila Čerych byla postavená ve 20. letech 20. století. Navrhl ji přední český architekt Otakar Novotný, autor budovy Mánesa nebo obchodního a obytného domu nakladatele Štence v Praze. Se svou rozsáhlou zahradou je ukázkou domu začleněného do promyšlené zahradní kompozice. Zastřešený altán, na jehož obnovu se peníze vybírají, má v zahradě dominantní postavení.

Rodina Čerychových užívala vilu jako své sídlo od roku 1925, v roce 1948 však byl dům zkonfiskován. Od té doby byl objekt využíván jako sídlo krajské politické školy Svazu československé mládeže a později jako zdravotnické středisko. Zahrada architekta Josefa Kumpána zplaněla a některé partie parku se proměnily v džungli. Postupně chátral bazén a rozpadaly se altány, růžová zahrada zcela zmizela.

V roce 1989 byly vila, mezitím prohlášená za kulturní památku, vrácena původním majitelům, o deset let později ji opustilo zdravotní středisko a v roce 2001 bratři Čerychové vilu darovali Nadaci rozvoje občanské společnosti. O dva roky později v ní vzniklo vzdělávací středisko Vila Čerych.
Autor: ČTK, 01.08.17 19:40
Návštěvnost: 766 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.