Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Smuteční dům v Ithace od WOJR

Dům na břehu jezera poblíž města Ithaca (stát New York) navrhl americký architekt William O’Brien Jr.  již v roce 2013 jako místo, kam se lze v případě potřeby stáhnout a v ústraní truchlit. Projekt svým názvem 'Dům Maska: místo nesčetných útočišť' (Mask House: A Space of Myriad Sanctuaries) odkazuje na Hejdukovu knihu (Mask of Medusa) shrnující celoživotní dílo tohoto newyorského vizionáře. Dům Maska rovněž svou hmotovou kompozicí připomíná Wall House 2 (A. E. Bye House) od Johna Hejduka z poloviny 70. let minulého století, který měl původně stát v Connecticutu a po Hejdukově smrti byl v roce 2001 realizován v holandském Groningen. Ježatými ostny se pak Dům Maska podobá Palachovu pomníku, který John Hejduk na počátku 90. let věnoval Praze a nyní stojí vedle Umprumky.
Dům Maska na dokončení stále ještě čeká. Realistické vizualizace pochází od Alexis Nicolas Basso. Název 'Dům Maska' je odvozen od horizontální zástěny, která před příchozími po přímé lávce ukrývá skutečný dům. K domu vede ještě jedna boční stezka, která je křivolaká, ale na rozdíl od přímé cesty neukrývá dům za zježeným plotem. Na rozdíl od matně černého pláště je bílý interiér domu zalitý denním světlem, ale také teplým umělým světlem z centrálního zavěšeného krbu. Vnitřní dispozici tvoří jediný obytný prostor s nikou na spaní a přidruženým hygienickým jádrem. Okno přes celou stěnu obytné místnosti hledí na jezero, kde se před několika lety utopil stavebníkův bratr. Autor svůj projekt popisuje jako: „místo izolace a ochrany, která vytváří vzdálenost od každodenního života a zajišťuje přechod do jiného světa“.
Autor: Petr Šmídek, 09.07.17 11:05
Návštěvnost: 1608 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související architekti
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.