Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Liberecký kraj plánuje výstavbu centrálního depozitáře

Český Dub - Liberecký kraj plánuje výstavbu centrálního depozitáře v Českém Dubu na Liberecku. Náklady se předběžně odhadují na 150 milionů korun. Centrální depozitář kraj potřebuje, tisíce sbírkových předmětů jsou dnes uloženy na 15 místech po celém kraji v často nevyhovujících podmínkách, řekla dnes ČTK radní pro kulturu a památkovou péči Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj). Na výstavbu nového depozitáře chce kraj žádat dotaci z evropských fondů.

Liberecký kraj vlastní několik stovek tisíc sbírkových předmětů nevyčíslitelné historické hodnoty, jejich tržní cena se odhaduje na stovky milionů korun. Jde o drobné předměty od pohlednic přes známky až po šperky, ale naopak také o velmi rozměrný majetek jako je historický nábytek nebo nejrůznější technická zařízení. "V současné době je tento majetek uchován částečně v objektech našich příspěvkových organizací, které je i spravují a částečně v pronajatých budovách, které jsou pro zachování a ochranu sbírek dlouhodobě nepřijatelné," řekla náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO).

Největší depozitáře jsou v České Lípě, Kravařích, Sloupu v Čechách, Severočeském muzeu v Liberci, Oblastní galerii v Liberci a také v Mníšku, Raspenavě nebo Jablonci nad Nisou. Právě jablonecký depozitář v budově bývalé střední školy v Poštovní ulici slouží od roku 2013 pro centrální ukládání sbírek. Využívají ho všechny příspěvkové organizace resortu památkové péče. "Od začátku bylo ale zřejmé, že jde jen o provizorní řešení a že je nutná buď rekonstrukce některého ze stávajících objektů, nebo stavba zcela nového depozitáře," řekla Vinklátová.

Srovnávací studie podle Vinklátové ukázala, že výhodnější je výstavba nového objektu na krajských pozemcích. Náklady budou nižší a pro uložení sbírek bude moderní depozitář vhodnější, protože bude splňovat současné požadavky. Aktuálně kraj potřebuje budovu s užitnou plochou přes 5000 metrů čtverečních, výhledově bude třeba bezmála 8000 metrů čtverečních ploch. Podle Vinklátové by ale stavba mohla být realizována po etapách. Jako nejvhodnější se ukázaly pozemky v Českém Dubu, které patří krajské společnosti Silnice LK, kde si stavba nevyžádá změnu územního plánu.
Autor: ČTK, 16.06.17 17:55
Návštěvnost: 975 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.