Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Plzeňský kraj postaví galerii za 820 mil. Kč, pokud dá stát 60%

Plzeň - Plzeňský kraj postaví za 820 milionů korun novou krajskou galerii výtvarného umění, pokud na na ni dá ministerstvo kultury 480 milionů. Vyplývá to z memoranda, které dnes schválili krajští zastupitelé. Jeho signatářem bude ještě město Plzeň, které do projektu vkládá pozemek v centru a infrastrukturu. Memorandum podepíše ministerstvo až poté, co bude mít ve svém rozpočtu peníze. Zdroje do programu rozvoje regionálních kulturních zařízení se snaží prosadit na ministerstvu financí a na vládě Asociace krajů ČR, která požaduje každý rok miliardu korun. ČTK to řekla náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS).

"Ještě nestavíme. Memorandum nám ale otevírá cestu k dalšímu jednání na ministerstvu financí," uvedla po tříhodinové diskusi zastupitelů. Ekonomický náměstek z ministerstva kultury podle Krejsové předběžně přislíbil Plzeňskému kraji úhradu 60 procent nákladů. Podíl státu by měl činit 480 milionů a být uvolněn ve čtyřech platbách po 120 milionech.

Podle hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) přesahuje projekt nové galerie hranice kraje a bylo by chybou možnou státní podporu nevyužít a galerii nepostavit. "Není jiného kraje, který by měl bohatší sbírky. Výběr návrhu budovy proběhl bez zásahu politiků. A pokud nepřijde 480 milionů korun od státu, tak do toho nedáme další peníze a projekt pozastavujeme," řekl.

Obdobná memoranda dříve uzavřely také Brno a Ostrava na kulturní centrum a knihovnu. V plzeňské galerii, která má od loňska stavební povolení, by byly stálé expozice. Asi 95 procent z 10.000 exponátů v hodnotě přes jednu miliardu korun je nyní v depozitářích, přitom plzeňská galerie vlastní po Národní galerii druhou nejcennější sbírku meziválečné moderny.

Navíc stísněné depozitáře v Masných krámech, původně středověkém objektu bez klimatizace, porušují zákon o ochraně muzejních sbírek a nenaplňují povinnost sbírky prezentovat. "Jsme s Ostravou jedinou galerií v ČR, která nemá z prostorových důvodů stálou expozici," uvedl ředitel galerie Roman Musil. Ministerstvo kultury počátkem roku kontrolovalo galerii. Obě výtky zapsalo do protokolu, ale sankci zatím neuplatnilo.

"Memorandum je jedním z prvních a zásadních kroků,"
řekla Krejsová. Ministerstvo kultury, město Plzeň a dnes i kraj schválili návrh jeho znění.

Nová galerie vzešla z 89 architektonických návrhů, z nichž byla asi desetina zahraničích. "Jsem s ním velmi spokojený. Měli jsme skvěle sestavenou komisi z mimořádných odborníků, která rozhodovala tři dny a všechny návrhy, které byly anonymní, velmi pečlivě zvažovala," uvedl Musil. Vyhrála architektonická kancelář Kuba & Pilař, cože je podle něj jedno z nejoceňovanějších studií v ČR.
Zdroj: Václav Prokš
Vložil: ČTK, 12.06.17 17:15
Návštěvnost: 1081 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.