Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Úřady začaly posuzovat návrat sloupu na Staroměstské náměstí

Praha - Úřady začaly posuzovat návrat Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí. Žádost o jeho umístění podala Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, vyplývá do z dokumentu zveřejněného na úřední desce Prahy 1. Na místo by se mohl sloup vrátit v roce 2018, kdy si Praha připomene výročí stržení této kontroverzní památky.

Mariánský sloup se stal symbolem vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích, byl vztyčený 26. září 1650 jako jeden z prvních na území Čech. Stál blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje v roce 1621. Po vyhlášení nezávislosti Československa v listopadu 1918 sloup strhl dav, protože byl považovaný za symbol habsburské nadvlády.

Téměř šestnáctimetrový sloup, na jehož vrcholu stála pozlacená socha Panny Marie, měl připomínat hrdinství řady obyvatel Prahy, kteří v roce 1648 ubránili Staré a Nové Město pražské před Švédy.

Sousoší z dílny Jana Jiřího Bendla, posvěcené v roce 1652 za účasti císaře Ferdinanda III., zahrnovalo několikastupňový podstavec, v jehož rozích byly čtyři skupiny andělů zápasící se silami zla. Ty vytvářely uvnitř prostor, v němž byl umístěn obraz Panny Marie Rynecké. K němu vedly tři schody a celý prostor byl ohrazen balustrádou. Socha Panny Marie Immaculaty stála na drakovi s křídly a kolem hlavy měla dvanáct hvězd.

Na návratu barokního sloupu se neshodovala pražská koalice. Nesouhlasily ANO a ČSSD, podporuje ji například radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Vztyčení sloupu vzbuzuje v Praze už roky silné emoce. Historici a památkáři nejsou ohledně jeho obnovy jednotní. Odpůrci sloup považují za symbol pobělohorské doby, nejtemnějšího období českých dějin. Podle některých je připomínkou násilné rekatolizace země a zpátečnictví.

Město nebude do obnovy sloupu investovat žádné peníze. Obnovu sloupu včetně archeologického průzkumu platí společnost pro obnovení sloupu, stavbu pak městu věnuje.
Autor: ČTK, 16.04.17 14:35
Návštěvnost: 2039 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
...Frantu Saure na ně!... šakal 16.04.17 20:37
Trochu úcty! Tomáš Vích 17.04.17 08:56
Ať mír dál zůstává s touto krajinou... Ondra Goetz 17.04.17 17:42
Ať mír... Vích 18.04.17 11:35
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.