Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zámek v Nebílovech v příštích letech obnoví barokní zahradu

Nebílovy - Státní zámek v Nebílovech na Plzeňsku letos zahájí první kroky vedoucí k obnově barokní francouzské zahrady. Ze zahrady z roku 1710 se dochovaly jen některé pavilonky, malé části kašny a kanalizace. Zámek má hotový projekt, pokud se podaří sehnat 18 milionů korun, za tři roky by mohla být atraktivní zahrada se záhony, cestičkami a fontánou obnovená v původním stylu. ČTK to řekl kastelán Milan Fiala.

"Je to ojedinělý počin, protože Národní památkový ústav nikde neinvestuje samostatnou opravu zahrady,"
řekl. Nebílovy budou mít po dokončení oprav nejkrásnější barokní zahradu na západ od Prahy, slíbil. Letos se začne s opravou a čištěním zanesené barokní kanalizace.

Na plochu 0,75 hektaru se vchází branou z nádvoří. "Byl to zarostlý prostor, kde byla obecní skládka, záhumenky, hřiště. Před 20 lety jsme ho začali čistit a planýrovat, ale ne podle nějakého smysluplného projektu," řekl kastelán. Nedávno od architekta dostal projekt na kompletní obnovu. Zahrnuje opravu dvou dochovaných zahradních pavilonků a výstavbu moderní lamelové stavby místo zaniklého pavilonu. Stavbu bude možné případně rozebrat, bude sloužit pro svatby, koncerty či divadlo.

Počítá se také s obnovou původní žulové kašny, která měla osm metrů v průměru. Dochovaly se z ní jen některé části. V zahradě vzniknou sedm metrů pod zemí dvě nádrže o objemu 18 metrů krychlových na spodní a dešťovou vodu, protože zahrada nemá odtok. Voda z nádrží se bude používat na závlahu záhonů. Zahradu zaplní záhonové čtverce o straně asi 30 metrů, částečně lemované stálezelenými keři buxusu. Uvnitř nich budou trávníkové ornamenty, barevné písky a antuka. Propojí je síť cest. Zahrada bude otevřená celý rok.

Nebílovský zámek prodělává v posledních letech obnovu. Po desítkách let se před časem podařilo kompletně restaurovat rozsáhlé nástěnné a nástropní malby v tanečním sále, letos skončí obnova schodiště a lodžie zadního křídla. Kastelán také chce co nejdřív zahájit obnovu fasád zadního zámeckého křídla.
Zdroj: Lada Pešková
Vložil: ČTK, 13.04.17 08:05
Návštěvnost: 1379 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.