Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Pobočka NZM od Pleskota a Šramla se v Ostravě začne stavět příští rok

Ostrava - Pobočka Národního zemědělského muzea (NZM) v ostravských Dolních Vítkovicích se začne budovat počátkem příštího roku. Otevřena má být v roce 2019. ČTK to řekl ředitel NZM Milan Jan Půček, Muzeum dnes budovy patřící strojírenskému podniku Vítkovice odkoupilo. Expozice věnovaná zemědělské technice a potravinám vznikne ve dvou halách na ploše 6000 metrů čtverečních.

S myšlenkou zřídit v Ostravě pobočku muzea přišel ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který je častým návštěvníkem industriálních Dolních Vítkovic. Navštěvuje jak hudební festival Colours of Ostrava, tak i například s dětmi Svět techniky. "Líbila se mi interaktivnost tamní expozice. Říkal jsem si, že by bylo dobré, kdyby se takto rozvíjelo i naše muzeum," uvedl Jurečka.

Projekt přijde na 123 milionů korun. V částce jsou zahrnuty i náklady deset milionů korun na koupi objektů od Vítkovic. "Je to první projekt v Ostravě zaštítěný celostátní institucí. Věřím, že tady vznikne nejkrásnější zemědělské muzeum na světě," řekl majitel strojírenské společnosti Jan Světlík.

Jde o budovu bývalé Veronikárny, haly, kde se opravovaly a renovovaly vozy Veronika převážející žhavé železo. Železniční vozy v 19. století údajně dostaly jméno podle milenky jednoho z tehdejších představitelů firmy. Druhá budova sloužila jako sklad žáruvzdorného materiálu.

Projekt vzniká podle návrhu architektů Josefa Pleskota a Milana Šramla. Počítá s vestavbou uvnitř dvou cihlových hal, která obě budovy propojí. Dostaví se i část, ve které bude instalovaná expozice věnovaná potravinám. Má být dynamická a koncipovaná tak, aby mohla reagovat na případné změny. Zaměřena má být nejen na kvalitní české potraviny, ale i na jejich složení, rozmanitost, technologie zpracování a další souvislosti.

Muzeum chce v Ostravě zřídit expozici i depozitář. I ten by měl být aspoň zčásti přístupný veřejnosti. Zemědělské stroje budou rozdělené do čtyř skupin podle jejich využití během zemědělského roku.

Muzeum má kromě hlavní budovy na pražské Letné čtyři pobočky: v Čáslavi, na zámcích Kačina a Ohrada a ve Valticích. Ostravská pobočka bude pátá. Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny.
Zdroj: David Moravec
Vložil: ČTK, 31.03.17 08:35
Návštěvnost: 1333 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.