Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Muzeum v Jablonci začne letos budovat přístavbu v podobě krystalu



Jablonec nad Nisou - Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou začne ještě letos stavět zhruba za 60 milionů korun přístavbu, která bude mít podobu skleněného broušeného krystalu. Výstavbu zaplatí ministerstvo kultury, které je zřizovatelem muzea. Rozhodnutí o poskytnutí dotace už muzeum obdrželo. ČTK o tom dnes informovala ředitelka muzea Milada Valečková.


Peníze bude muzeum dostávat od státu postupně, letos by to mělo být 25 milionů korun. Projektová dokumentace je již hotová, dalším krokem bude vyhlášení veřejné zakázky na stavební část. "S vlastní stavbou počítáme zhruba od září. Dokončení včetně expozice bychom si chtěli nadělit ke 115. výročí muzea, tedy v roce 2019," uvedla Valečková.

Muzeum potřebuje přístavbu kvůli nedostatku místa. Umístit tam chce především stálou expozici vánočních ozdob. Muzeum vlastní patrně největší veřejnou sbírku na světě, čítá přes 15.000 položek. Sbírka je zatím ukrytá v depozitáři, muzeum ji postupně představuje při vánočních výstavách. Kolekce je pozoruhodná nejen počtem, ale i množstvím vzorů a jejich variací, barev a odstínů, použitých tradičních i moderních dekoračních technik a doplňujících komponentů.

Podoba přístavby vzešla z architektonické soutěže. Porota vybrala návrh od společnosti Hlaváček-architekti, která podle ní nejlépe splňovala zadání, spojit moderní architekturu se stávajícím památkově chráněným objektem.

První podlaží přístavby bude sloužit jako technické zázemí muzea se sklady, garážemi a vzduchotechnikou. Ve druhém budou vánoční ozdoby, podobu expozice navrhl designér Jakub Berdych mladší. "Naše pojetí vychází ze skutečnosti, že vánoční ozdoby z Čech putovaly hlavně do zámoří. Proto v expozici najdete vitríny připomínající Manhattan nebo zaoceánský parník - říkáme mu Titanic," uvedl.

Třetí patro bude volně navazovat na stávající vestibul muzea a je koncipováno jako víceúčelový prostor pro krátkodobé výstavy, přednášky či koncerty. V letní sezoně by mohlo být využíváno také jako kavárna. "Z tohoto prostoru bude dokonalý výhled na muzejní park, který bude v rámci stavebních prací kompletně revitalizován a otevřen veřejnosti. V budoucnu bychom jej chtěli postupně ještě zaplnit uměleckými díly," dodala Valečková.
Autor: ČTK, 28.03.17 21:20
Návštěvnost: 869 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.