Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Holešov by chtěl na svém zámku vybudovat městské muzeumHolešov - Holešov chce na svém zámku vybudovat městské muzeum. Mělo by vzniknout v dosud zakonzervovaném třetím nadzemním podlaží památky. Letos bude radnice záměr připravovat, nachystat je třeba i projektovou dokumentaci na opravu patra. ČTK to řekl starosta Rudolf Seifert.


"Město má obrovské depozitáře různě po sklepech a místnostech, máme kvalitní exponáty, které by se daly vystavit. Chceme vytvořit koncepci nějaké expozice, kterou chceme naplňovat. Mělo by jít o expozici, která by lákala nejen lidi z regionu, ale také návštěvníky odjinud,"
uvedl Seifert. Podle něj se v místnostech musí opravit podlahy, stěny, někde i stropy a další věci.

"Bude to nákladná věc, která by měla probíhat několik let. Chtěl bych začít příští rok. Udělali bychom třeba místnosti pro expozici historie města. Dvě rohové místnosti jsou v celkem dobrém stavu, náklady nemusí být tak velké," uvedl Seifert. Celkové náklady na opravu třetího nadzemního podlaží budou podle něj v desítkách milionů korun.

Podle historika a památkáře radnice Karla Bartoška může město pro expozice využít například velké sbírky zbraní a archeologických nálezů, numismatické sbírky, historické předměty a obrazy i národopisné sbírky, jejichž malá část je už vystavena v malém muzeu kovářství. Podle Bartoška se předpokládá, že jedna expozice bude o historii města a druhá bude založená na sbírce zbraní, kromě vojenských i loveckých, četnických a policejních.

Renesanční zámek byl postaven v roce 1574 na místě někdejší gotické tvrze z 15. století, jejíž část se na zámku dodnes zachovala. Později byl přestavěn do baroka a v duchu pozdního klasicismu. Holešov zámek získal od soukromé majitelky v roce 2005 za 13,4 milionu korun. Z asi 380 milionů Kč dosud investovaných do oprav bylo přes 100 milionů korun z dotací.

Město opravilo a otevřelo sklepení, přízemí a první patro zámku. Opraveno bylo i nádvoří a částečně zahrada. Letos město za zhruba deset milionů korun dokončí opravu střech a fasád, obnoví i podlahu ve velkém sále. V příštím roce by se měl rekonstruovat vstupní most do zámku. Na zámku se konají výstavy a koncerty, ve sklepení je hudební klub, využívá se i nádvoří a zahrada.

Zámek je hlavním trumfem města pro celostátní kolo klání o Historické město roku 2016, jehož výsledky budou oznámeny 18. dubna. Holešov je v celorepublikovém finále potřetí. Kromě zámku jsou ve městě i cenné židovské památky, hřbitov s původními náhrobky a synagoga. V Holešově je i bohatou barokní výzdobou se pyšnící kostel Nanebevzetí Panny Marie. Z dalších památek nelze opomenout kostel svaté Anny či bývalou kovárnu.

Město letos chystá i obnovu někdejších masných krámů, klenutých kamenných staveb z poloviny 18. století, kde prodávali řezníci. Z původních 16 krámů se zachovala polovina. Čtyři jsou ve špatném stavu a čeká je demolice, čtyři chce město obnovit. Sloužit by měly při trzích a kulturních akcích. Příští rok město propojí prostor s krámky, náměstí Svaté Anny, s náměstím Edvarda Beneše.
Autor: ČTK, 26.03.17 11:40
Návštěvnost: 852 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.