Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Architektura a environment - pozvánka na panelovou diskuzi

Ve středu 5. dubna 2017 v 19:00 hodin se v brněnské kavárně Trojka, Dominikánská 9 uskuteční panelová diskuze Architektura a environment. Hosty večera budou Prof. Ing. arch. Petr Hrůša a Ing. arch. MArch. Jan Kristek, Ph.D. Diskuzi bude moderovat Ing. Arch. MArch. Jiří Vítek. Zachrání nás polystyren před globálním oteplováním? Co má společného John Cage a fenomén ticha, nebo tradičního selský statek s antickým řeckým domem? Beseda bude o úsporné architektuře v historických souvislostech, o jejích kořenech a o tom jakou tvář dostává architektura v důsledku energetické politiky.

Jan Kristek
(*1983) vystudoval brněnskou Fakultu architektury a Akademie der bildenden Künste ve Vídni. Věnuje se výzkumné a pedagogické činnosti na Fa-VUT v Brně. 


Úsporný dům, životní styl a dědicové ekonomie fosilních paliv


Zářivě bílá omítka se stala symbolem i vyjádřením klinického pohledu, kterým se moderna vymezovala proti „špíně“ a chaosu městského života 19. století. Spojení "mezinárodní styl" pak odkazovalo k univerzalizmu a globálním aspiracím modernistů. Od 60. let se paralelně s kritikou moderny rozvíjí i ekologické hnutí apelující naopak na „lokálnost“, „jedinečnost“ a „tradici“. Začleněním ekologického myšlení do masové kultury se z ekologie stává životní styl konstruovaný okolo produkce lokálních potravin, jedinečné kultury, tradičního stavění a případně používání tradičních materiálů. Pokud lze současné trendy v individuálním bydlení považovat za vyjádření tohoto životního stylu, co pak reprezentuje současný tzv. úsporný dům? Co lze najít v jeho „genetickém kódu“?Dějiny antiprostoru a stavebního fušérství


Petr Hrůša (*1955) vystudoval brněnskou Fakultu architektury, začátkem 90. let působil jako hlavní architekt města Telč a založil firmu Ateliér Brno. Kromě své praxe se věnuje historii architektury a památkové péči. Vyučuje na Fakultě architektury ČVUT v Praze v ateliéru na ústavu památkové péče a v Ostravě na Katedře architektury VŠB. 

"Ohled na dějiny architektury současné architektuře chybí, a to dokonce podle mého vnímání tak, že většinou ani o žádnou architekturu nejde. Jedná se často podle mne o méně či více popularizovaný dizajn vnějších prvků doplněným v poslední době jakýmsi jistě oprávněným (jak kde?) ohledem k ekologickým požadavkům."

Více informací >
Zdroj: galerie_u kolen
Vložil: Tisková zpráva, 05.04.17 08:10
Návštěvnost: 1229 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.