Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Moravský Krumlov požádal o dotaci na opravu zámku

Moravský Krumlov - Moravský Krumlov požádal o dotaci na opravu zámku. Měla by stát přes 119 milionů korun, většinu má pokrýt právě dotace a zbylou částku by zaplatilo město, uvedla dnes v tiskové zprávě Eva Fruhwirtová z městského úřadu. Opravená část zámku má sloužit výstavám a bude připraven také prostor pro návrat Slovanské epopeje Alfonse Muchy, o kterou město usiluje.

Dotaci může Krumlov získat z operačního programu ministerstva pro místní rozvoj, usiluje o ni od loňska, kdy zámek získal jako jediný zájemce ve veřejné dražbě za 14 milionů korun. "Z dotace bychom opravili jižní křídlo včetně věže a tunelu a obou arkádových nádvoří," uvedl starosta Tomáš Třetina (TOP 09).

Město již spolupracuje s institucemi a lidmi, kteří by se na přípravě výstav a zapůjčení sbírek podíleli. "Spolupracujeme s Muzeem Kampa, Johnem Muchou a také Ústavem pro studium totalitních režimů," řekl Třetina.

V zámku je naplánovaný prostor pro vznik Muchova centra, jehož součástí by mohla být po návratu i plátna se Slovanskou epopejí. "S Johnem Muchou plánujeme, že bychom ke Slovanské epopeji přidali i další artefakty z jeho sbírek, které má nyní na Hradčanském náměstí v Praze," uvedl Třetina.

Za možnou společenskou rozbušku pokládá starosta výstavu, která by vznikla ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů. "V našich dějinách jsme měli spoustu hrdinských činů, ale je potřeba také mluvit o těch zbabělých činech. To by mělo být tématem plánované výstavy," uvedl Třetina.

Posledním vlastníkem zámku byla od roku 2004 společnost Reality MK jako dceřiná firma bratislavské Incheby. Středověké sídlo na místě nad městem vzniklo už ve 12. století, současná podoba je převážně renesanční ze 16. století. Po druhé světové válce byl zámek znárodněn. Nejprve byl sídlem úřadů, pak zámek užívala armáda, posléze v něm sídlily různé podniky. Železniční stavitelství v Brně zde vybudovalo internát, učebny a učňovské dílny. Tento stav trval do roku 1991.
Autor: ČTK, 15.03.17 19:25
Návštěvnost: 1039 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.