Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Karlovým Varům by slušela jezdecká socha Karla IV., rozhodla porota

foto: Koně na náměstí v Praze 6 Dejvicích, Michal Gabriel 2008, www.michal-gabriel.cz

Karlovy Vary - Jezdecká socha Karla IV. od Michala Gabriela vyhrála v soutěži o nejlepší návrh plastiky s tématem českého krále pro Karlovy Vary. Soutěž pořádal Rotary klub společně s Galerií umění Karlovy Vary. Cílem Rotary klubu bylo vyvolat diskuzi o tom, jestli si město, založené právě Karlem IV., nezaslouží další, v pořadí už čtvrtou Karlovu sochu. ČTK to dnes řekl prezident karlovarského Rotary klubu Bohuslav Peroutka.


"My bychom byli rádi, aby tu po generaci z přelomu 20. a 21. století nebo z přelomu druhého a třetího tisíciletí zůstala socha, která tu dobu nějakým způsobem symbolizuje. Zároveň chtěl Rotary klub říci městu, že ho v tom nenechá samotné a je připraven spolupracovat i co se týká finanční otázky," uvedl Peroutka.

Iniciátorem vypsání soutěže byl Ivan Thýn. Jak řekl, členové Rotary klubu obcházeli případné sponzory a vysvětlovali jim záměr i předcházející aktivity klubu v Karlových Varech, například nedávnou obnovu reliéfu i pomníku Ludwiga van Beethovena.

Do soutěže poslalo 13 návrhů 12 autorů. Porotu pak nejvíce zaujala plastika, složená z kovových desek, která připomíná výrobky z 3D tiskáren, navíc v deskách podstavce se z určitého úhlu objeví svatováclavská koruna. Socha v nadživotní velikosti by mohla stát podle návrhu autora v aleji před Alžbětinými lázněmi.

Na druhém místě se umístil návrh Miroslava Párala a třetí místo si rozdělily návrhy Karla Bečváře a Pavla Opočenského. Všichni čtyři autoři na prvních třech místech získají finanční ocenění a návrhy dostanou k využití zastupitelé města.

Podle náměstka primátora Jiřího Klsáka (KOA) se nyní budou návrhy zabývat komise města, rada i zastupitelé. "Budeme se zabývat nejen návrhy, ale také umístěním, které autoři navrhli," uvedl Klsák.

Podle odhadu autora vítězného návrhu Michala Gabriela by socha v navržených rozměrech přišla na asi osm milionů korun. Město by tak muselo najít prostředky ze svých zdrojů, případně je sdružit se sponzory, pokud by se našli.
Autor: ČTK, 14.03.17 13:10
Návštěvnost: 1042 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.