Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
NPÚ chce dvě miliardy z EU, od státu má letos na opravy 400 mil. Kč

Praha - Národní památkový ústav uspěl s pěti z šesti projektů, na které žádal peníze z evropských zdrojů. Celkem se tak opraví památky za více než 504 miliony korun. Na konci března se uzavře další kolo žádostí, pro které NPÚ připravuje devět projektů. Jsou mezi nimi část kláštera v Plasích, zámek Uherčice či Zákupy, celkem by šlo o dotace 1,35 miliardy korun. Kromě toho letos NPÚ počítá s 54 opravami za 400 milionů korun, řekl dnes novinářům náměstek ředitelky NPÚ pro správu památkových objektů Rudolf Pohl.

V případě evropských dotací české subjekty doplácejí 15 procent z rozpočtu. Zmíněné dílčí opravy, na které NPÚ potřebuje řádově desítky milionů korun, poskytuje Správa majetku ve vlastnictví státu, dotační systém ministerstva financí. Loni se tak financovalo 16 akcí, na zámku Velké Losiny obnova kočárovny nebo oprava fasád v Lysicích, uvedl Pohl.

Letos NPÚ počítá s 54 opravami za přibližně 400 milionů. Jedná se například o rekonstrukci věže Jakobínka na hradě a zámku Rožmberk (devět milionů), pokračování prací na zpřístupnění zámku Stekník (16 milionů), zahájení opravy střech, krovů a stropů na zámku Libochovice (celkem 72 miliony v letech 2017 až 2020) či druhou etapu rekonstrukce bývalé mincovny na zámeckou galerii v Českém Krumlově (25 milionů).

Dokončeno letos bude 26 akcí, jako je otevření nové prohlídkové trasy na zámku Hluboká nad Vltavou (25 milionů) či restaurování interiéru osmi místností Minaretu s orientální výzdobou v Lednici a jejich zpřístupnění veřejnosti po mnoha letech (14 milionů.).

K nim by mělo přibýt ještě dalších 28 nových investičních akcí za 302 milionů, které jsou prioritami NPÚ, například celková obnova barokního krovu a stropů zámku Zákupy (35,6 milionu v letech 2017 až 2019), zajištění statiky a oprava divadelního sálu na zámku Jezeří (16,8 milionu v letech 2017 až 2019) nebo obnova historických štol a sanace vlhkosti hlavní zámecké budovy v Buchlovicích (devět milionů letos a příští rok).

V první výzvě na čerpání dotací z Regionálního operační programu NPÚ uspěl s projekty, které se týkají hradu Pernštejn, zámků Slatiňany a Vimperk, kláštera Kladruby u Stříbra a selského dvora U Matoušů v Plzni. Zahájeny už byly Slatiňany a Pernštejn, před podpisem jsou další tři. Projekt zamýšlený v Náchodě byl stažen. Z celkové investované sumy přes 504 milionů korun hradí 85 procent EU.

V současné době vrcholí přípravy na podání dalších devíti projektů do nové výzvy, která se uzavírá 28. března. NPÚ v ní bude usilovat o obnovu opatské rezidence kláštera Plasy, zámeckého areálu v Uherčicích, zámku Krásný Dvůr či zámku Zákupy, kde by se mělo obnovit jižní křídlo hospodářského dvora. Na Karlštejně by spolu s otevřením nových expozic chtěli vybudovat nové inženýrské sítě a moderní návštěvnické centrum. Další projekty se týkají Telče,Litomyšle a Lednice. Všech devět projektů by mělo být celkem za 1,35 miliardy korun.

NPÚ má v posledních letech díky velké návštěvnosti i velké výnosy. Loni činily 508,79 milionu korun, což je o 48,47 milionu více než v roce 2015. Výnosy NPÚ věnuje také na rekonstrukci památek a zlepšování návštěvnického zázemí. NPÚ ročně hospodaří přibližně s 1,5 miliardy korun a v resortu kultury je organizací, která si na sebe nejvíce vydělá.
Autor: ČTK, 07.03.17 17:00
Návštěvnost: 879 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.