Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
David Vávra - profesí architekt a duší velký snílek

Praha - S ladností sobě vlastní "proplouvá" s televizními diváky republikou po šumných městech, navrhuje domy či rekonstruuje staré zajímavé objekty. David Vávra, architekt, divadelník, básník a výtvarník, má rád pastelové barvy a kouzlo přítomného okamžiku. Celý život prožil na kilometru čtverečním pražské Dobešky. A ve čtvrtek 9. března oslaví šedesátiny.

"Rád jezdím ve stejném autě, chodím do stejné kavárny ve stejném městě i ve stejném čase,"
usmívá se pověstný tvůrce skopičin. V Divadle Dobeška čas od času uspořádá přednášku o architektuře.

V jeho ateliéru vznikají návrhy na domy "hranaté i kulaté" a jeho rekonstrukce mají v sobě úctu k architektuře dob minulých. Známá je kubisticky hravá rekonstrukce Švandova divadla. Rekreační objekt vězeňských dozorců v Horním Bezděkově přestavěl z formaldehydové barabizny na originální letohrádek Vendula. Rekonstruoval kostely v Praze-Braníku a v Modřanech, s Františkem Skálou vytvořil interiéry paláce Akropolis.

Jeho rukopis nese interiér posilovny U kapitána Nema na Praze 6, interiér baru Divadla v Celetné, či sklepáckého divadla Dobeška. A také třeba budova knihovny v Hradci Králové, otevřené na jaře 2013, kterou přestavěl z bývalé továrny Vertex.

Architekturu pokládá Vávra za svůj hlavní zájem, neboť "divadlo má v sobě rozkoš, ale také prchavost okamžiku. Architektura trvá."

Mediální hvězdu z něj učinil televizní seriál Šumná města, v jehož celkem 66 dílech Vávra v převlecích na roztodivných dopravních prostředcích provází diváky moderní architekturou měst a městeček Čech, Moravy a Slezska.

Po jeho skončení se opět spolu s Radovanem Lipusem začal věnovat opomíjenému odkazu českých architektů ve světě v cyklu Šumné stopy. V televizi svého času předváděl i kuriózní kurz němčiny Alles gute v satirickém pořadu Česká soda.

Vávrovu pavoukovitou vizáž lze občas zahlédnout ve vinohradské kavárně Kaaba zařízené ve výrazném hravém stylu Brusel, který mu lahodí pastelovou barevností a zálibou v nepravidelných křivkách: "Jsou mi velice blízké kosmicky designované předměty let šedesátých."

Dětství Davida Vávry (narozen 9. března 1957 v Praze) se odehrávalo v době "letu prvního člověka do vesmíru, bruselské architektury, prvních úderů big beatu, plastikových kočiček a bakelitového designu." Jeho otec Zdeněk byl známým architektem, k následování otcových stop se David rozhodl ve čtyřech letech. Je absolventem stavební fakulty ČVUT a Akademie výtvarných umění v Praze.

Ve sklepě Vávrova rodného domu vzniklo i pověstné divadlo Sklep, v 80. letech minulého století populární pražská nezávislá divadelní scéna s poetistickým humorem a jemnou parodií, kde se uplatnil Vávrův komický a klaunský talent. Sklep podle Vávry nebyl ani tak divadlem, ale spíš životním názorem, který se dal shrnout do věty: Nic nebrat moc vážně.

Básníkem se Vávra stal "náhodou a z nouze," z potřeby ozvláštnit své moderátorské projevy. Tak vznikla sbírka Oslavné básně s podtitulem Patnáct kravat Davida Vávry (1998). Je také členem literárního sdružení Kvašňák.

Multifunkční umělec působí i ve fotbalovém a hokejovém mužstvu Sklepovští sršáni. "Bez sportu bych zemřel," tvrdí. Výtvarně se zase vyžívá v kolážích. A herecky ve filmech Kouř, Cesta z města, Kopytem sem, kopytem tam, Mazaný Filip či Pasti, pasti pastičky.

Smysl pro humor, hravost, vyrovnaný nadhled a tolerance - to jsou hlavní rysy Vávrových projektů. I kontroverzní věci umí obrátit v klad - takto se mu líbí i žižkovská televizní věž, protože je to prý trojtyč, na které jednou přistanou ufoni.
Zdroj: Jitka Bojanovská
Vložil: ČTK, 06.03.17 09:30
Návštěvnost: 1964 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.