Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Oprava vitráží v opavském domě kultury začne asi v květnu


Opava - Vitráže v opavském Domě kultury Petra Bezruče se začnou opravovat pravděpodobně už letos v květnu. ČTK to řekl náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu). Budova, která patří městu a sídlí v ní knihovna, hospodářská komora či obřadní síň, se v únoru stala národní kulturní památkou.


Původní vitráže jsou více než 100 let staré. Jejich autorem byl opavský malíř Adolf Zdrazila, který spolupracoval s architektem budovy Leopoldem Bauerem na několika opavských zakázkách. Obrazy zobrazují ženy jako symboly řemesel ve Slezsku. Halátek už dříve ČTK řekl, že umělecké okenní výplně nejsou v dobrém stavu. Narušeny jsou kovové spojovací prvky, které čeká oprava. "Nyní zpracováváme záměr. K němu se ještě musejí vyjádřit památkáři. Přesný termín zahájení opravy proto ještě neznáme. Podle mého názoru to bude pravděpodobně v květnu," odhaduje Halátek.

Vláda zařadila budovu z roku 1910, která původně sloužila jako sídlo opavské obchodní a živnostenské komory, na seznam Národních kulturních památek 20. února. Objekt navrhl vídeňský architekt Leopold Bauer, který vyhrál soutěž vyhlášenou tehdejší Opavskou obchodní a živnostenskou komorou. Projekt reprezentuje směřování od secese a moderny k meziválečnému klasicismu a historismu. Samotná stavba se uskutečnila v letech 1908 až 1910. Svému původnímu účelu objekt sloužil do roku 1949. Po znárodnění se z něj stal Dům osvěty Petra Bezruče. V 80. letech minulého století jej úřady přejmenovaly na Dům kultury Petra Bezruče.

Dominantou interiéru budovy je masivní mramorové dvoukřídlé schodiště spojující přízemí s prvním patrem. V hlavním sále budovy jsou Zdrazilovy vitráže. Další slezský umělec, sochař Josef Obeth, je autorem čtyř plastik nad hlavním vchodem do budovy a 16 kamenných reliéfů na fasádě.
Autor: ČTK, 02.03.17 11:55
Návštěvnost: 884 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.