Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Bzenci na Hodonínsku místní radnice začala s obnovou kaple

foto: www.starybzenec.cz
Bzenec - V Bzenci na Hodonínsku místní radnice začala s obnovou kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána, která do konce druhé světové války patřila k dominantám města. Nyní je z ní pouze torzo. Obnova vyjde na 15,2 milionu korun, řekl ČTK starosta města Pavel Čejka. Vítězem výběrového řízení se stala společnost MSO Kyjov.


"Zima nás trochu zaskočila, ale v těchto dnech už začínají práce naplno. Naší snahou je dokončit dílo do konce roku. Vzhledem k tomu, že část stavby zůstane, mohou se objevit drobné změny,"
uvedl Čejka.

Město stavbu financuje z vlastních zdrojů, vyhlásilo také sbírku, do které se hlásí občané. "Příspěvky od občanů sníží částku, kterou má hradit město. V řadě případů půjde možná o symbolický obnos, ale i tak již dnes děkujeme za jakýkoliv příspěvek," uvedl Čejka.

Místní chtěli obnovit kapli už v minulosti. "Na podněty občanů dříve nebylo reagováno, i když v padesátých letech byly uskutečněny dvě sbírky na obnovu kaple a peníze se použily na jiné aktivity," uvedl Čejka.

Původní kaple byla v lokalitě na Starém hradě postavena v roce 1703. Jejím zakladatelem byl podle webu www.starybzenec.cz hrabě Erdman Pruskovský z Pruskova, který celou stavbu nechal zřídit na místě původního gotického hradu. Stavba kaple byla v barokním slohu. V roce 1915 do svatyně uhodil blesk a památka musela být obnovena. Katastrofou pak byl konec druhé světové války. Ustupující německá vojska objekt 18. dubna 1945 podminovala a zničila. Cílem bylo zabránit jeho využití jako pozorovacího stanoviště a zároveň význačného orientačního bodu v okolí.

Kaple, respektive její zbytky, patří k dominantám města. Zámecké vinařství Bzenec loni na kopci pod kaplí vysázelo zážitkovou vinici, kde jsou i některé historické odrůdy z dob Rakouska-Uherska.
Autor: ČTK, 26.02.17 18:00
Návštěvnost: 1066 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.