Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Sbírka na obnovu Libušína pomalu končí, lidé poslali 10 milionů

Rožnov p. R. - Sbírka na obnovu vyhořelého Libušína pomalu končí. Lidé na transparentní účet na opětovné postavení památky na Pustevnách v Beskydech poslali asi deset milionů korun, další peníze přidaly kraje, Lesy ČR například dodaly dřevo na stavbu. Lidé mohli přispívat také do pokladniček. Všechny už jsou posbírané, zbývá jen poslední přímo na Pustevnách u hotelu Maměnka, ta bude otevřena v úterý. ČTK to dnes řekl Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které památku spravuje. Sbírka oficiálně skončí 3. března.

Libušín, který patřil k symbolům Pusteven, vyhořel v březnu 2014. Postaven byl v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Sloužil jako restaurace v místě vyhledávaném turisty a lyžaři. Muzeum se po požáru rozhodlo pro vědeckou rekonstrukci objektu, obnova začala loni v létě, hotová by měla být do tří let, stát bude téměř 80 milionů korun.

Kromě příspěvků lidí a firem na účet sbírky poslal na obnovu Libušína pět milionů korun také Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj dal asi 600.000 korun. Přes 900.000 korun poslali lidé formou dárcovských sms v projektu Českého rozhlasu. Lesy ČR věnovaly k obnově Libušína asi 360 metrů krychlových jedlové a smrkové kulatiny. Těžbu a odvoz dříví zdarma zajistily Vojenské lesy a statky ČR. "Chtěli bychom všem moc poděkovat, pomoc všech je úžasná," uvedl Ondruš.

V pokladničkách se nasbíraly desetitisíce korun. Naposledy se otevřela například pokladnička umístěná v turistickém informačním centru Rožnova, nyní v ní bylo 6705 korun, od roku 2014 do ní obyvatelé a návštěvníci města hodili celkem 62.447 korun. Muzeum podle Ondruše zatím získalo na obnovu Libušína od pojišťovny necelých 40 milionů korun, má také peníze od ministerstva.

Odborníci již loni zbourali vyhořelou a poškozenou část objektu. Už na začátku prací avizovali, že se pokusí zachránit co nejvíce původních částí, například torza omítek se sgrafitovou výzdobou. Hotová je nová platforma objektu. Přes zimu se zpracovává dřevo, stavba samotná by měla začít na jaře.

Autor: ČTK, 24.02.17 10:50
Návštěvnost: 1049 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.