Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rozhledna v Krásném Dvoře se po opravě otevře začátkem dubna

foto: Správa státního zámku v Krásném Dvoře (září 2016)
Krásný Dvůr (Lounsko) - Novogotický templ v anglickém parku u zámku v Krásném Dvoře na Lounsku se po opravě znovu otevře na začátku dubna. Stavbu, která je jednou z nejstarších rozhleden v Česku, zdobí vitrážová okna a uvnitř restaurovaná socha generála Karla Schwarzenberga. Složitá rekonstrukce stála zhruba 13 milionů korun. ČTK to řekla Šárka Kovaříková ze zámku.


Oprava objektu na okraji Velké louky, která dnes slouží jako tréninkové golfové hřiště, začala v listopadu 2014. "Obnova templu je téměř hotová, čekáme na vhodné počasí na instalaci expozice v interiéru," uvedla Kovaříková.

Odborníci obnovili vstupní schodiště a dlažby v interiéru, plášť lucerny, opravovali vnitřní dřevěná žebra, vřetenová schodiště, dřevěná žebra po obvodu. Zhotovena je kopie vyhlídkové lávky a akademická sochařka Nina Jindřichová restaurovala sochu generála Schwarzenberga, vítěze nad Napoleonem u Lipska v roce 1813.

V interiéru si návštěvníci budou moci prohlédnout vedle sochy také čtyři panely s výstavou o vzniku a vývoji krajinářských zahrad. Termín otevření rozhledny se několikrát posouval, důvodem byl podle Kovaříkové špatný technický stav konstrukcí a celková náročnost stavby a restaurování. Náklady na opravu pokryla dotace z norských fondů.

Novinkou na templu jsou barevná vitrážová okna. Vitráže vyrobili unikátním starým postupem sklářští mistři v německém Waldsassenu.

Dominanta parku sloužila od počátku jako vyhlídka a později také jako připomínka úspěšného generála. Na ochoz veřejnost nemohla nikdy. "V době, kdy byl templ naposledy zpřístupněnou rozhlednou, byl soukromým majetkem Černínů z Chudenic a sloužil jen jejich hostům," uvedla Kovaříková. "První návštěvníci se z templu po krajině rozhlédnou 8. dubna 2017," doplnila. Objekt má sloužit i k pořádání kulturních akcí.

Téměř stohektarový anglický park v Krásném Dvoře, který je prvním svého druhu v Čechách, založil Jan Rudolf Černín. V parku je mnoho staveb, které jsou většinou ve špatném stavu. "Připravujeme žádost do IROPu (Integrovaný regionální operační program) o dotaci. Projekt zahrnuje komplexní obnovu Poustevníkovy rokle, Čínského pavilonu, umělé kaskády, Panova templu, Lusthausu, Obelisku a cestní sítě," uvedla Kovaříková. "Všichni doufáme, že budeme moci v obnově zámeckého parku v Krásném Dvoře pokračovat, což se bez grantových peněz neobejde," dodala.
Zdroj: Radka Fialová
Vložil: ČTK, 29.01.17 15:10
Návštěvnost: 1148 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.