Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pardubice podporují modernizaci Památníku Zámeček

foto: www.zamecekpardubice.cz

Pardubice - Pardubický Památník Zámeček, který za druhé světové války sloužil jako popraviště gestapa, se zřejmě dočká obnovy. Pardubičtí zastupitelé totiž dnes podpořili ideový záměr rekonstrukce a modernizace této národní kulturní památky. V prostoru památníku by měl vzniknout nový objekt. Celkové náklady se odhadují na 15 milionů korun, na projekt je ale možné získat evropskou dotaci.


Prostor památníku by měl sloužit nejen ke vzpomínce obětí druhého stanného práva, které byly v místě popraveny, ale i k uchování památky obětí nacistického režimu regionů Pardubicka, Královéhradecka a Kolínska. Záměr pro město zpracovali Vojtěch Kyncl a Blanka Jedličková z Historického ústavu Akademie věd ČR. Odhad nákladů pochází od nich.

Idea nové podoby je rozdělena do čtyř rovin nazvaných Paměť doby, Paměť mrtvých, Paměť zmizelých a Paměť živých. Návštěvníci budou moci v novém památníku zhlédnout filmovou projekci o růstu nacismu až po atentát na Reinharda Heydricha, vyslechnout si přednášky nebo navštívit komorní koncert. V části by měl být stylizovaný obývací pokoj s dvěma knihovnami, knihovnou viníků a knihovnou postižených.

Expozice bude obsahovat i autentické okupační památky jako vyplechované rakve nebo mučicí nástroje, fotografie či dobové protokoly a seznamy popravených. Dosavadní desku se jmény obětí by mohly nahradit stély se jmény obětí a popisem v prostoru za současným kamenným památníkem. Místo připomene i transporty židovských obyvatel a oběti bombardování. Venkovní prostor by byl podle záměru využit pro další vzdělávání. Expozice v exteriéru by se měla věnovat například Ženevské konvenci z roku 1949.

Národní kulturní památka se nachází v sousedství továrny Foxconn. Na pardubickém popravišti bylo od 3. června do 9. července 1942 zastřeleno 194 osob. Kromě obyvatel vyhlazených Ležáků pocházely oběti z Pardubicka, Kolínska, Čáslavska i Hradecka. Nynější pietní podoba popraviště pochází z roku 1949.
Autor: ČTK, 27.01.17 08:10
Návštěvnost: 1286 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.