Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Šumperák - pozvánka na vernisáž ve VI PER

V úterý 7. února 2017 v 19:00 hodin se v pražské Galerii VI PER uskuteční vernisáž výstavy Šumperák, věnovanou tomuto známému rodinného domu.

Na podzim 2016 uplynulo přesně padesát let od doby, kdy na vesnici u Šumperku dostavěli první rodinný dům typu „V“. Navrhl jej projektant Josef Vaněk. Pod obecně užívaným názvem šumperák se stal fenoménem, bezpochyby nejrozšířenějším typem domu, který záhy zaplavil Československo a dokonce je k vidění v polském a německém příhraničí. Úspěch domu je nutno spatřovat v dobové poptávce po individuálním bydlení a jeho relativně snadné a levné realizovatelnosti svépomocí za použití snadno dostupných materiálů.

Výstava, která navazuje na loni vydanou knihu Tomáše Pospěcha a Martiny Mertové, je třeba chápat jako prodloužení této publikace. Výstava v několika vizuálních dílech rozvádí potenciál interpretačních rovin fenoménu šumperák. Snaží se rozhýbat a zviditelnit samotnou sérii proměn šumperáku, současně modelově naznačit její spletitost. Fotograf a autor projektu Tomáš Pospěch vysvětluje: „Na počátku mého zájmu byla prostá fascinace sérií. Těch domů se postavilo více než čtyři a půl tisíce. Za všemi se skrývá stejná myšlenka, plán.“ Výstava se tak zamýšlí se nad otázkou originality a sériovosti v architektuře.

Celoroční výstavní program Galerie VIPER finančně podporují Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy a Městská část Praha 8.

Více informací >
Zdroj: Galerie VI PER
Vložil: Tisková zpráva, 06.02.17 11:30
Návštěvnost: 1625 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.