Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pavla Melková: Humanistická role architektury - křest nové knihy

Křest nové knihy architekty a teoretičky Pavly Melkové se uskuteční v pražské galerii VI PER ve středu 25. ledna 2016 v 19:00 hodin.
Kniha Humanistická role architektury volně navazuje na předcházející knihu autorky Prožívat architekturu. Úvahy o humanistické roli architektury vycházejí z názoru, že její absence či nedostatečné naplnění stojí v jádru řady problémů dnešního vystavěného prostředí. Jednotlivé texty řeší základní otázky: jaký je význam humanistického rozměru architektury v současnosti a co způsobuje jeho absence, jaké vlastnosti architektury ho naplňují a jakými cestami, formami a nástroji ho lze naplňovat, přičemž důraz je zároveň kladen na postavení architektonické profese v tomto procesu. Humanistický rozměr architektury nachází ve vlastnostech přesahujících její utilitární a technický rozměr, jako je komunikační schopnost architektury, ztělesnění a artikulace společenského a kulturního kontextu, etická funkce, reprezentační a symbolická role, obytná či estetická kvalita. Tyto otázky kniha zkoumá na tématech úlohy architektury ve společnosti, role profese architekta, významu veřejného prostoru města či problematice památkové péče. Nejedná se přitom o pouhé teoretické úvahy, ale zároveň o reflexi zkušeností Pavly Melkové jako praktikující architektky, spoluautorky realizací atelieru MCA a v posledních letech také ředitelky Sekce detailu města na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.
Ing. arch. Pavla Melková, Ph.D. (1964) je praktikující architektka, věnuje se také výtvarné a teoretické činnosti. Je držitelkou Fulbrightova stipendia. Byla nominována na cenu Architekt roku 2014. Od roku 1996 je s Miroslavem Cikánem společníkem v atelieru MCA, založeném v roce 1996. Ateliér získal řadu ocenění za realizace, například hlavní cenu Grand prix architektury 2012 či nominaci European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2013, stejně jako za vítězství v soutěžích, například Revitalizace Bastionu u Božích muk či Památník Jana Palacha ve Všetatech. V roce 2012 Pavla Melková založila Kancelář veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, kterou vede, od roku 2013 pak řídí Sekci detailu města tamtéž. Od roku 2015 je vedoucí předmětu Koncept a interpretace na Fakultě architektury. Je autorkou knih Bastion XXXI U Božích muk (MCA 2012), Prožívat architekturu (Arbor vitae 2013), Stůl u okna, na stole kniha (Arbor vitae 2014), Prostor pro člověka v tvorbě Michala Škody (Arbor vitae 2016) a dalších, zároveň publikuje v odborných časopisech Zlatý řez, Architekt či Stavba.
Na křtu bude možné zakoupit knihu (spolu s nedávno vydanou knihou Prostor pro člověka v tvorbě Michala Škody) za zvýhodněnou cenu.
Křest knihy doprovodí hudební produkce Trevor Linde.

Více informací >
Zdroj: Galerie VI PER
Vložil: Petr Šmídek, 11.01.17 17:25
Návštěvnost: 1268 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.