Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Kolín letos začne s opravami Chrámu sv. Bartoloměje

Kolín - Kolín letos začne s opravami Chrámu sv. Bartoloměje, a to včetně přilehlého areálu. Projektantská cena rekonstrukce činí zhruba 90 milionů korun, místostarosta Kolína Michael Kašpar (STAN) věří, že cena se ve veřejné soutěži sníží. Radnice žádá o dotaci 86 milionů korun. Kašpar uvedl, že žádost je úspěšně po věcném hodnocení a čeká na doporučení k financování. Pokud vše vyjde podle plánů, opravovat se začne na jaře. Práce potrvají přes rok a půl.

Město nechá vyměnit v době stavby i dlažbu, veřejné osvětlení, doplní mobiliář a důkladně zrekonstruuje budovy zvonice, kostnice a staré školy. "Zásadní pro nás je, že projekt byl vypracován pro celé okolí chrámu. Obnovy se dočká mimo jiné i stará škola, kam umístíme repliku třídy z 18. století," řekl Kašpar.

Přesný termín, kdy opravy začnou, Kašpar nedokázal určit. "Odvíjí se od schválení žádosti a výběrového řízení. Pokud se žádost schválí a dostaneme peníze během ledna, chtěli bychom následně projít výběrovým řízením a začít na jaře. Bližší termín v tuto chvíli tedy není možné říci," řekl ČTK Kašpar.

V rámci rekonstrukce by oproti původnímu plánu měla vzniknout i nová přístupová cesta do areálu chrámu, a to pomocí točitého schodiště z ulice Politických vězňů. Původně tuto myšlenku nepodporovali památkáři, novému městskému architektovi Davidu Mateáskovi se ale podařilo jejich názor změnit. "Přesvědčil Národní památkový úřad, že spojení areálu chrámu s prolukou a zvláště pak překonání historické hradby není zcela nelogické, jak se původně zdálo," uvedl Kašpar.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině třináctého století ve formách rané gotiky. Z této stavební fáze se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve čtrnáctém století byl pak Petrem Parléřem vybudován zcela nový, vysoký, katedrální chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice. Kostel je na seznamu národních kulturních památek.
Zdroj: Jaroslav Beneš
Vložil: ČTK, 06.01.17 15:50
Návštěvnost: 1686 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.