Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Památník Hodonín u Kunštátu by se měl otevřít v létě

Praha - V létě by měl být pro veřejnost otevřen Památník Hodonín u Kunštátu. Připomíná zdejší sběrný tábor pro moravské Romy za druhé světové války, internační středisko pro odsun Němců i tábor nucených prací z 50. let 20. století. Stavební práce byly dokončeny loni v létě. V současné době se připravuje stálá expozice. Práce postupují podle plánu, uvedlo ministerstvo školství v materiálu pro pondělní jednání vlády.

O vybudování památníku v obci na Blanensku v této podobě rozhodla v roce 2011 tehdejší Nečasova vláda. Celkové náklady by měly být 98 milionů korun. Tábor v Hodoníně u Kunštátu se může po dokončení stát vzorovým pracovištěm pro vzdělávání učitelů, žáků a studentů o dějinách 20. století, uvedlo ministerstvo. Kopíroval totiž československé dějiny.

Za socialismu zde bylo rekreační zařízení. V prosinci 2009 ministerstvo školství objekt odkoupilo od soukromé majitelky. V roce 2012 předalo areál do správy Národního pedagogického muzea a knihovny J.A. Komenského.

Expozice bude rozdělena do několika částí. V jediném zachovaném vězeňském baráku, který byl zrekonstruován, bude takzvaná pocitová část výstavy. Lidé se budou moci seznámit se životem vězňů v takzvaném cikánském táboře, například jejich stravováním, hygienou, pracovním režimem nebo represemi, kterým museli čelit.

V jednotlivých místnostech rovněž opraveného bývalého baráku dozorců budou představena vybavení, která se měnila v závislosti na účelu, kterému areál sloužil. V nově vybudovaném infocentru bude expozice objasňující dění v táboře v kontextu tehdejších událostí v Československu i Evropě.

V multifunkčním sálu se budou promítat dokumenty i hrané filmy o 2. světové válce, holokaustu, totalitních systémech 20. století nebo lidských právech. Mohou zde být také tematické krátkodobé výstavy, přednášky, debaty nebo vzdělávací akce.

Na pietním místě bude tyč za každého člověka, který v tomto objektu zemřel. Bylo jich 288, z toho 207 Romů. Právě připomínce takzvaného cikánského tábora bude proto věnován největší prostor.

V červenci by měl začít zkušební provoz. V srpnu ministerstvo předpokládá zahájení plného provozu pro veřejnost. Náklady na letošní rok bude hradit ministerstvo školství ze svého rozpočtu. Koncepci a způsob financování provozu památníku od roku 2018 by měla vláda projednat v první polovině roku.
Autor: ČTK, 04.01.17 16:10
Návštěvnost: 1048 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.