Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ve Vrbně pod Pradědem po 30 letech dokončili smuteční síňVrbno pod Pradědem - Radnice ve Vrbně pod Pradědem nechala po 30 letech dokončit stavbu smuteční síně. Dnes se v ní uskutečnil první smuteční obřad. Stavba přitom začala už v roce 1986. Budovu, která ale dosud nebyla nikdy dokončena a zkolaudovaná, zdobí socha Olbrama Zoubka Odcházení. Tu známý sochař vytvořil už v roce 1989, kdy měla být hotová i samotná budova. ČTK to řekla místostarostka města Pavla Müllerová (ANO).


Stavbu smuteční síně v roce 1989 zastavily listopadové revoluční události. Objekt pak dlouho chátral. Uvažovalo se také o jeho demolici či přestavbě na sklady. "Stavba dlouho nepokračovala, protože podle mého názoru chyběla politická vůle. Navíc případné snahy dostavět smuteční síň komplikovala i nemožnost na projekt získat dotace," řekla místostarostka.

Změna nastala v roce 2012. Tehdejší vedení města nechalo za 2,5 milionu korun opravit střechu. Současní představitelé pak v rekonstrukci pokračovali a z rozpočtu města investovali 7,5 milionu korun.

Práce začaly v roce 2015 a zahrnovaly kompletní rekonstrukci fasády a vnitřních interiérů. Nyní jsou v suterénu budovy umístěny záchody pro veřejnost, které budou k dispozici v době konání smutečních obřadů. Zároveň tam má svou kancelář koordinátor pohřebních služeb, což je městský úředník, který má na starost právě smuteční síň a také správu dvou hřbitovů.

Tuto funkci radnice zřídila v souvislosti s dokončením opravy smuteční síně a je mezi městy ojedinělá. "Většinou to funguje tak, že si pohřební služby pronajímají od měst a obcí smuteční síně. Tím, že je budova té naší natolik ojedinělá, nechtěli jsme na takový model přistoupit," řekla Müllerová. Město proto bude smuteční obřady a poslední rozloučení samo organizovat. Spolupracovat bude s jedním pohřebním ústavem, který bude zajišťovat pouze převoz zesnulých.

Ojedinělost budovy Müllerová spatřuje v jejím architektonickém ztvárnění. "Je moderní a přitom ne přehnaně. Jsou v ní překrásné vitráže," řekla. Srdcem sálu je Zoubkova socha Odcházení, kterou autor vytvořil pro smuteční síň už v roce 1989. Město ji mělo téměř 30 let uschovanou na půdě radniční budovy.

Představitelé města zvažují ještě vybudování kolumbária v suterénu objektu či rozptylové loučky. "Věříme, že obyvatelé města ocení důstojnou příležitost pro zorganizování posledního rozloučení. Očekáváme, že smuteční síň budou využívat i obyvatelé okolních obcí," řekla místostarostka.
Autor: ČTK, 03.01.17 19:35
Návštěvnost: 2006 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
Nevím architekt 04.01.17 15:05
Re: Nevím Petr Šmídek 04.01.17 20:30
Už vím architekt 05.01.17 09:56
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.