Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Proměna maštale v hi-tech apartmán? Luxusní bydlení v centru si může zkusit kdokoliv

Přeměna zdánlivě neobyvatelného prostoru v luxusní byt s minimálními náklady na provoz, kde může strávit noc každý - takový je ve zkratce princip projektu Living Showroom architektonického studia Adam Rujbr Architects. Na ploše pouhých 36 m² právě otevírá v Jakubské ulici v Praze.

Living Showroom je dočasné bydlení, vzorkovna originálního bytového vybavení a architektonická výzva v jednom. "V první řadě je to ubytování typu bed & breakfast, ideální pro milovníky kvalitní moderní architektury a vůbec pro každého, kdo i v samotném ubytování na cestách hledá zážitek. Zároveň je to prostor originálního bytového vybavení od českých tvůrců. Tedy doslova showroom, ve kterém se žije," představil projekt jeho tvůrce, architekt Adam Rujbr.

Maličký byt vznikl na místě bývalé maštale v domě z poloviny 16. století na rohu ulic Jakubská a Rybná. Přízemní prostor nebyl nijak využívaný a málokdo by věřil, že zde může vzniknout atraktivní bydlení. "Od svého vzniku dům několikrát vyhořel, býval zde pivní šenk, a samotný prostor Living Showroomu dříve sloužil jako konírny či jako byt válečného veterána, který tu bydlel s živým medvědem," popsal neobvyklou historii místa Rujbr.

Přestože je byt plný technologických "vychytávek" a řešení na míru, podařily se finance udržet na uzdě - investice do rekonstrukce dělala tři čtvrtě milionu korun. Velkou část vybavení poskytli partneři, pro které je Living Showroom příležitostí, jak originálně prezentovat svoji nabídku veřejnosti. V bytě tak najdeme například inteligentní systém, který pomocí mobilní aplikace ovládá vytápění, dveře a další vybavení, interaktivní skleněnou příčku, která se stiskem jednoho tlačítka promění v dotykovou obrazovku a reproduktor zároveň, nebo průhlednou koupelnu umístěnou přímo uprostřed bytu.

Koncept Living Showroom je postavený na energeticky úsporném provozu, využití obnovitelných zdrojů a soběstačnosti. "Trápí mě, kolik zajímavých domů a prostorů v centrech měst nemá využití, zatímco na periferiích dál staví, města se nepřirozeně "rozlézají" a dojíždění do centra je stále komplikovanější. Proto jsem chtěl ukázat, jak například takovou bývalou maštal o rozloze garsonky proměnit v  moderní a ekologické bydlení," vysvětlil Rujbr.

Myšlenka rekultivace nevyužívaných prostor se líbí i dalším profesionálům z oblasti architektury. "Tento projekt je ukázkou, že lze vytvořit kompaktní bydlení s estetickou nadhodnotou i v exponovaných lokalitách, a to bez obrovských finančních nákladů. Navíc jde o jakýsi dialog mezi architektem a potenciálním klientem - architekti simulují vysoký standart bydlení v bytě, jehož prostory byly historicky využívány pro naprosto odlišnou činnost, a klient si může osobně ověřit tvůrčí kreativitu architektů a designerů, kteří tím prezentují svůj profesionální názor přímo v terénu," uvedl ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta.

Byt v pražské Jakubské ulici není prvním projektem typu Living Showroom v České republice. Pilotní projekt zrealizovalo studio Adam Rujbr Architects před třemi lety v Brně, kde v prostoru bývalé prádelny v pavlačovém domě vyrostl první Living Showroom o rozloze pouhých 21 m². Nyní je cílem projektu vytvořit franchisovou síť apartmánů Living Showroom, vždy s využitím atypických opuštěných prostor v centrech velkých měst.

Více informací o projektu Living Showroom naleznete na www.livingshowroom.cz
Autor: Tisková zpráva, 03.11.16 21:45
Návštěvnost: 1528 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související architekti
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.