Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Stavby studentů architektury oživily pláž v Mnichově Hradišti

Během letních prázdnin vzniklo na pláži u Jizery v Mnichově Hradišti několik dřevěných objektů, které navrhli a vyrobili studenti Fakulty architektury ČVUT. Letní dílnu organizoval Ateliér MáMA Josefa Mádra a Šárky Malošíkové z FA ČVUT. Ateliér spolupracoval s městem Mnichovo Hradiště po celý loňský akademický rok. Studenti se svých projektech objevovali skrytý potenciál města a prověřovali záměry nové výstavby.Koupání v Jizeře má v Mnichově Hradišti tradici a pláž s přilehlým lesoparkem je v letním období oblíbeným místem pro odpočinek místních a svou plavbu zde končí mnoho vodáků. Město si úpravu pláže vzalo jako jednu ze svých priorit, podpořilo iniciativu pedagogů a studentů FA ČVUT. Na stavbu poskytlo materiál a technickou podporu.

Letní dílně předcházelo březnové plánovací setkání s občany a víkendový workshop, při kterém studenti diskutovali se starostou Ondřejem Lochmanem a městským architektem Jakubem Chuchlíkem o představě dalšího rozvoje pláže.

Město pro stavbu na břehu Jizery stanovilo přísné podmínky: neomezovat vsakování, nebetonovat základy a nestavět do výšky, aby nevznikla bariéra pro rozvodněnou řeku. Jejich oprávněnost pak během realizace prověřila sama řeka, když po několika dnech dešťů stoupla její hladina a zatopila část vznikajících děl.

Výsledkem letní dílny jsou tři charakterem odlišné pobytové plochy, venkovní šachy a houpačka. Pro první objekt, rozlámané trojúhelníkové plochy byly předem připraveny pouze základní principy napojení. Nebylo k dispozici geodetické zaměření terénu a tak přesné řešení detailů vznikalo až po odměření přímo na místě.

Ve střední části, kde byl navržen druhý sestup k vodě, byly ve svahu nejspíše zasypány betonové panely, které bránily zbudování konstrukce a tak bylo třeba improvizovat. Změna ale prospěla a vyřešila se i otázka kam umístit hotové šachy. Poslední objekt spojuje pohodlný přístup k řece po schodech se širokými dřevěnými plochami na opalování.

I přes vydatný déšť a narůstající výšku hladiny řeky, která na chvíli hrozila vylitím, se s pomocí řady dobrovolníků z města podařilo objekty dokončit v plánovaném rozsahu. Později ještě účastníci mezinárodního workcampu dřevěné objekty natřeli a rozmístili okolo písek pro pohodlnější sestup k vodě.

Výledek letošní letní dílny je první z plánovaných úprav pláže u Jizery, další budou následovat  v příštím roce. Město plánuje doplnění grilovacích míst, nové lavičky a stoly i úpravu převlékáren. Jednotlivé kroky jsou koordinovány podle celkového plánu, jejich postupná realizace pomocí investičně nenáročných zásahů však zároveň umožňuje pružně reagovat na reakce uživatelů.
Zdroj: ČVUT Fakulta architektury
Vložil: Tisková zpráva, 12.09.16 13:25
Návštěvnost: 1366 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.