Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Akustika a zdravé vnitřní prostředí
Akustika a zdravé vnitřní prostředí

V rámci odborných stavebních seminářů a workshopů „Projektový den suché stavby“ vystoupilo pět významných společností, lídrů ve svých oborech, kteří představili svá řešení a novinky pro suchou výstavbu. Nechyběly informace o vlastnostech jednotlivých výrobků a použitých postupech. Jedním z vystupujících byl zástupce společnosti ROCKFON Igor Slávik s tématem akustiky a čistoty vnitřního prostředí v závislosti na stropních podhledech.

OBS de Kariboe
Když se zvuk změní v hluk

Jistě se shodneme, že hluk je součástí každodenního života v rušných městech, především tam, kde se setkává větší množství lidí – ve školách, kancelářích, nemocnicích a jiných objektech. Z celkové míry hluku pak lidé bývají podráždění, prchliví a pociťují nepříjemné napětí. Celkově se hluk nepříznivě projevuje na kvalitě našeho života. Bylo provedeno mnoho výzkumů, které dokazují následky špatné akustiky místností:

-    Žáci ve školách neslyší až 70 % souhlásek, které učitelé vyslovují 1)
-    60 % zaměstnanců v open space kancelářích uvádí, že hluk je faktorem, který jim nejvíce vadí při práci2)
-    70 % administrativních pracovníků si myslí, že jejich efektivita by byla větší, kdyby okolní prostředí bylo méně hlučné 3)
-    V nemocnicích má snížení hluku velký význam pro samotné uzdravení pacientů 4)

Akustika a kamenná vlna

Kamenná vlna je ideální materiál fungující jako akustický absorbér pohlcující hluk a zajišťující akustické pohodlí a komfort interiéru,“ říká na začátek Igor Slávik. „Stropy ROCKFON díky ní mají vynikající akustické vlastnosti. Důležitá je v tomto případě nejen zvuková pohltivost, ale také velmi dobrá zvuková neprůzvučnost, kdy materiál zabraňuje nejen průchodu zvuku stropem, ale také jeho další šíření do okolí.“
Stropy z kamenné vlny Vám dávají možnost akusticky vyřešit téměř jakýkoliv prostor. Zajišťují nejvyšší zvukovou pohltivost, nejkratší dobu dozvuku a přímo ovlivňují srozumitelnost řeči v místnosti, kdy se zvyšuje slyšitelnost a srozumitelnost jednotlivých slov v závislosti na době dozvuku, řečového signálu či tvaru místnosti. Dále stropy ROCKFON eliminují tzv. „Efekt přátelského setkání“, kdy svobodně hovořící lidé v jedné místnosti hovoří postupně čím dál hlasitě až v podstatě křičí.

Herningsholm Gymnasium

Zdravé prostředí

Akustika není jediným ukazatelem, na který se při výrobě stropů klade důraz. Součástí přednášky bylo i téma zdravého prostředí a to především při použití stropních podhledů ve zdravotnických zařízeních. Pro takové prostory musí být použité materiály zdravotně nezávadné. „Kamenná vlna takovému požadavku plně vyhovuje, jelikož se jedná o 100% anorganický materiál, který chrání proti šíření nebezpečných mikroorganismů, jako jsou bakterie a plísně,“ říká Igor Slávik. Výrobky z řady MediCare byly na odolnost proti mikroorganismům samozřejmě testovány (resistence proti MRSA, Candida Albicans, Aspergillus Niger). Stropy je zároveň možné dezinfikovat párou a díky voděodolnosti kamenné vlny čistit vodou, či vodou s roztokem amoniku, chlóru atd. (dle instrukcí od výrobce).

Projektový den

Závěrem ještě pár slov o samotném odborném semináři. Hojná účast na jednotlivých přednáškách z řad architektů, realizačních firem a v neposlední řadě také studentů dává tušit, že diskutované téma je velmi atraktivní. Má velký význam pro zlepšování a kultivaci okolního prostředí, pro zlepšování standardů suché výstavby ve veřejných i soukromých prostorách a v neposlední řadě zvyšování kvality akustických řešení.
Více o akustických vlastnostech materiálů na www.rockfon.cz

1)    Výzkumný projekt „Srozumitelnost ve školních třídách“ – Fakulta stavebního inženýrství a výzkumu, Univerzita Herriot-Watt, Edinburgh
2)    Dánské národní výzkumné centrum pracovního prostředí „Hluk v důsledku lidské činnosti)
3)    Julian Treasuer, Sound Business, 2007
4)    Zdroj: Technické směrnice  pro zdravotnické objekty (Health Technical Memorandum)

Warsaw Hospital for Children
Zdroj: Rockwool Rockfon a.s.
Vložil: Tisková zpráva, 25.05.16 08:50
Návštěvnost: 1755 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.