Pražští sprejeři brojí pro více legálních ploch

Zdroj
Alexandra Malachovská
Vložil
ČTK
28.08.2006 10:10
Praha

Praha - Tvorba graffiti může zatraktivnit městské prostředí. Jsou o tom přesvědčení pořadatelé dnešní výtvarné akce Monster Jam. V odlehlé bývalé tovární hale na pražské Harfě uspořádali exhibiční akci asi tří desítek sprejerů. Vyřádit se mohli na nevzhledných zdech zchátralé budovy.

    "Smyslem akce je dostat do povědomí lidí, že graffiti není jenom vandalismus, ale také věc, která by mohla zkrášlovat domy. Chceme docílit toho, aby bylo po Praze co nejvíce legálních ploch," řekl ČTK za pořadatelé mladý sprejer jménem Patrik. Je podle něj lepší, když se lidé, kteří tomuto koníčku propadli, mohou bavit ve vyčleněné zóně, než aby pobíhali a škodili městské zástavbě. "Čím víc takových zón bude, tím bude větší klid," míní.
    Za burácivého doprovodu hip-hopu se betonové plochy v mžiku měnily v pestré obrazy divokých tvarů. "Píšeme tady svoje pseudonymy. Vymyslíme si nějaké jméno, nebo slovo a to uděláme. Je to o fantazii," řekl ČTK sprejer Petr. Třiadvacetiletý student chemie své fantazie prý nejraději ztvárňuje na zdech budov. "Baví mě to. Líbí se mi, jak to rychle přibývá," popsal své pocity. Vůbec mu prý nevadí, že jeho záliba je spojována s vandalismem. "Já tvořím jenom tam, kde je to povolené," tvrdí.
    Exhibicí Monster Jam pořadatelé chtějí upozornit městské úředníky, aby věnovali tomuto trendu více pozornosti. "V Praze je pouze několik legálních míst, kde se graffiti může realizovat. Je to Barrandovský most, v Modřanech u Orionky a v centru na Těšnově," tvrdí Patrik.
    Sám se prý graffiti věnuje od dětství. "Už do dělám přes deset let a pořád mě to baví. Je to dobrý projev fantazie," říká. Dnešní malování sprejem je ovšem podle něj víc o zábavě, než v minulosti.
    "Dříve to byla uzavřena společnost. Dnes už neplatí žádná hierarchie," uvedl. Věnují se mu malé děti i dospělí. Nezáleží prý, z jakých rodin pocházejí. "Na Slovensku znám jednoho sprejera, který je synem ministra," uvedl.
    Podle něj graffitisté, kteří rychle postříkají zeď a utečou, ubývá. "Přibývá lidí, kteří si na tom dají záležet. Nestačí jim pět minut a utéct. Potřebují svou tvorbu posunout dál. Pracují třeba i celý den," vysvětluje. Právě proto prý vznikají spolky, které si pronajímají velké plochy "Je to také hodně o přátelství. Na jamech si zamalujeme, posloucháme hudbu, máme si co říct," vysvětluje smysl podobných setkání. Dnešní akce je prý plánována na celou noc.
    Za velké umění sprejeři svou práci nepovažují. "Je to projev mé fantazie. Příliš mi nezáleží na tom, co si o něm kdo myslí," říká mladý muž, který si libuje v černých a modrých barvách. Nevadí mu ani, že jsou graffiti spojováni s vandaly. Za jedinou nevýhodu pak vidí to, že jde o  poměrně drahý koníček. Jeden kus sprejové barvy totiž přijde zhruba na sto korun.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
legání barák!
Kostěj
19.01.09 01:33
názor
Eva
20.01.09 09:33
zobrazit všechny komentáře