V olomouckém Muzeu umění vystaví Klanění pastýřů od El Greka

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
09.03.2016 18:00
Olomouc

Olomouc - V České republice bude poprvé k vidění obraz Klanění pastýřů světoznámého manýristy El Greka. Do Olomouce jej dovezou zástupci Muzea umění z věhlasného Metropolitního muzea v New Yorku. Půjde o výměnu za zápůjčku světoznámého Tizianova obrazu Apollón a Marsyas ze sbírek olomouckého arcibiskupství. ČTK to dnes řekl mluvčí Muzea umění Petr Bielesz.

Datum dovezení zhruba půldruhého metru vysokého obrazu z let 1605-1610 španělského manýristy nemohou zástupci muzea z bezpečnostních důvodů sdělit. El Grekův obraz Klanění pastýřů bude však v červnu součástí oslav desátého výročí otevření Arcidiecézního muzea Olomouc, které je součástí Muzea umění. "Je to pro nás velká čest a současně potvrzení renomé, protože jsme i jedním z nejvýznamnějších světových muzeí vnímání jako důvěryhodný a významný partner," uvedl ředitel muzea Michal Soukup.

Do Metropolitního muzea v New Yorku se již v polovině února stěhoval z kroměřížského zámku světoznámý obraz Apollón a Marsyas. Slavný renesanční malíř Tiziano Vecelli na něm začal pracovat ve svých 65 letech a rozměrné plátno dokončil až v roce své smrti, tedy v 91 letech. Obraz bývá označován za nejhodnotnější dílo v České republice. Vystavené je od 2. března v Met Breuer, nově otevřené budově muzea, kterou navrhl architekt Marcel Breuer. Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera je zápůjčka mimořádnou příležitostí pro prezentaci České republiky. "Tizianův obraz je dílo světového významu a zájem o jeho zapůjčení má mnoho galerií. Nelze všem vyhovět, protože časté přemísťování by obrazu uškodilo. Zapůjčení do Metropolitního muzea je ovšem výjimečnou událostí. Je to mimo jiné reprezentace naší vlasti a naší péče o kulturní památky a snad také pozvánka pro americké turisty k návštěvě Kroměříže," uvedl arcibiskup Graubner.

Tizianův obraz do New Yorku necestoval sám. Doprovázel jej další unikát z kroměřížských arcibiskupských sbírek a to dvojportrét anglického krále Karla I. a jeho manželky Henrietty Marie (1632-1634), jehož autorem je vlámský barokní malíř Anthonis van Dyck. Obraz je podle ředitele Soukupa vystaven v muzeu Frick Collection. "Význam kroměřížského obrazu dokládá skutečnost, že jej pořadatelé použili na pozvánce," dodal Soukup.

Muzeum umění Olomouc je třetí největší institucí svého druhu v České republice. Spravuje tři pracoviště - Arcidiecézní muzeum Olomouc, Arcidiecézní muzeum Kroměříž a Muzeum moderního umění. Pečuje o téměř 200.000 sbírkových předmětů starého, moderního a současného umění z vlastních sbírek a ze sbírek olomouckého arcibiskupství.

0 komentářů
přidat komentář