Československo prostřednictvím umění představí v NG do 7. února

Vložil
ČTK
19.11.2015 15:25
Praha

Praha - Pohled na bývalý společný stát Čechů a Slováků nabízí ode dneška do 7. února Národní galerie v Praze prostřednictvím výstavy nazvané "Budování státu. Reprezentace Československa v umění, architektuře a designu". Expozice prostřednictvím devíti vybraných témat sleduje podíl výtvarné kultury na státní reprezentaci Československa. Představuje umění vznikající na státní zakázku. Díla, která se aktivně podílela na existenci a fungování státu.

Mezi taková díla patří například vlastenecké obrazy, uniformy nebo mapy, které za zvuků české hymny čekají návštěvníky na úvod prohlídky.
Kvalita tohoto umění je podle organizátorů výstavy někdy kolísavá, zato se s ním divák setkává každodenně. Jsou jím budovy státních úřadů stejně jako grafiky bankovek, pomníky na náměstích i umělecké sklo, vystavované na zahraničních výstavách. Unikátním souborem je například dokumentace zaniklých děl, vytvořených v 70. letech českými umělci v Teheránu pro íránského šáha.
"Po bezmála čtvrtstoletí můžeme začít Československo sledovat nezaujatě - jako historické téma. Navzdory tomu budou vystavené exponáty zcela jistě probouzet i mnoho osobních vzpomínek. Chceme vyjít vstříc těm, kdo Československo zažili, a Národní galerie proto nabízí návštěvníkům starším 65 let na výstavu volný vstup," uvedla kurátorka a spoluautorka výstavy Milena Bartlová.
Téma s názvem Architektura a moc předkládá mimo jiné tři nerealizované návrhy na přestavbu Letné nebo plány Nové scény Národního divadla. Téma Vlast a její hrdinové zase nabízí zmenšené repliky různých pomníků, kterým je podle kurátorky Bartlové vlastní extrémní patos.
Název Budování státu si výstava vypůjčila z titulu díla novináře Ferdinanda Peroutky. Vyjádřil jím ve 30. letech minulého století zodpovědnost, s níž politický a intelektuální okruh kolem prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka usiloval po roce 1918 o překonání dědictví rakouské monarchie a o vytvoření moderního demokratického a národního státu Čechoslováků. Rejstřík vystavovaných děl sahá od olejomaleb a bronzových soch přes užitou grafiku, fotografie, prostorové instalace, modely a plány architektonických realizací i filmy až po průmyslový design, výstavnictví, vojenské prapory či oděvní produkci Ústředí lidové umělecké výroby.
Výstavu doprovází komentované prohlídky s jejími autory a autorkami, architektonické vycházky, filmové projekce, literární čtení nebo dílna pro mládež a dospělé. Nechybí ani akce pro odbornou veřejnost.
0 komentářů
přidat komentář