Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Modulární výstavba versus modulární architektura
Modulární výstavba versus modulární architektura

Modulární stavební systém je v České republice pozvolna více a více chápán také mimo svoje nepřekonatelné vlastnosti v podobě rychlosti a praktičnosti výstavby. I v České republice nyní vznikají stavby, které původní význam modulárního stavebního systému posunuly za hranice pouhého okamžitého užití na sobě naskládaných nehezký obytných kontejnerů.
 
Mezi architektonicky nejvýznamnější modulární stavby patří v České republice bezesporu český pavilon EXPO v Miláně z architektonické dílny brněnského ateliéru Chybík Krištof AA a z dílny vizovické společnosti KOMA. Nicméně v posledních době se v masmédiích opět objevuje modulární stavební systém zejména v kontextu krizových situací, tedy opět spíše ve světě pouhých účelných staveb a na modulární architekturu se poněkud zapomíná. Moduly mají však právě v této variabilitě své přednosti. 

Prefabrikované modulární domy původně vznikaly zejména za účelem okamžité lidské potřeby, která vycházela z více či méně krizových situací. Byly to například tzv. Airohy, které řešily po 2. světové válce ve Velké Británii krizi s ubytovacími kapacitami pro navrátivší se vojáky. V USA byl zase nedostatek ubytovacích kapacit a nevyužitých továren po 2. světové válce řešen výrobou karavanů, či o něco později tzv. Mobil Housů. A je jasné, že i v dnešní době díky různým válečným konfliktům, čelí zejména Evropa další humanitární krizi v podobě uprchlické vlny. Modulární prefabrikovaná výstavba se tak opět dostává do popředí, ale pouze v souvislosti s její praktičností a účelností. "Moc dobře víme, jak se modulární výstavba ve světě prosadila a jsme na to hrdi. I my jsme dodavateli sociálních domů, či základní školy ve městě L´Aquila, kterou jsme postavili po ničivém zemětřesení v roce 2009 v Itálii. Nicméně chceme také zdůraznit, že modulární výstava není jen účelná, ale také krásná a s přidanou architektonickou hodnotou", vysvětluje marketingový ředitel KOMA Martin Hart, jak bojuje s obecním vnímáním modulární výstavby.

Jak si tedy stojí modulární architektura versus modulární výstavba? Mezi modulární velmoci patří Holandsko, Německo, Japonsko, USA či Velká Británie. Ve světě z modulů vznikají jak školské stavby (např. dočasná škola architekta Jure Kotnika), tak dětské domovy (například Dětský domov z kontejnerů od ateliéru 4D and A Architects), multifunkční dům pro zaměstnance (např. Jídelna a šatny ve Vizovicích z produkce KOMA), sociální domy (např. Modulární rezidence s pečovatelskou péči od ateliéru HVDN architecten), hotely (např. Japonský modulární hotel Bayside Marina od ateliéru Yasutaka Yoshimura Architects), tak obytné domy (např. Modulární obytný komplex od australského ateliéru MODSCAPE).

V České republice se v poslední době nejvíce mluví právě o pavilonu EXPO 2015 v Milánu. Tento pavilon vyrobila a postavila právě vizovická společnost KOMA, která vyhrála veřejnou zakázku. Porotu zaujala zejména kvůli tomu, že její pavilon je recyklovatelný, jeho výstavba je super rychlá a cena nepřesáhla stanovenou výši. Ostatně právě sekundární využití má základní charakter recyklovatelnosti. "Pavilon rozebereme, převezeme a znovu postavíme u nás ve Vizovicích," oznámil ředitel společnosti KOMA Stanislav Martinec, "k tomuto rozhodnutí mě vedly tři základní důvody: za prvé jsme prodali námi vyráběné moduly díky úspěchu na EXPO do Paříže, Hamburku, Londýna a dalších měst, za druhé nám velmi záleží na zachování původního rázu a architektury budovy a jeho účelném užívání a za třetí jsem patriot, takže když mohl Tomáš Baťa ve své době postavit ve Zlíně nejvyšší budovu v Evropě, můžeme my ve Vizovicích postavit pavilon z EXPO."

KOMA, která je v Čechách hlavním popularizátorem modulární architektury, dokazuje svůj zájem v modulární architektuře dalšími technologicky a architektonicky zajímavými stavbami. Mimo jiné na trh uvedla i atypické moduly CITY, které se v posledních měsících objevily v několika městech (více se o CITY modulech ve městech dočtete v článku "Drobná modulární architektura oživuje města"). KOMA také pořádá festival modulární architektury ModulArch, jehož součástí je architektonická soutěž, či umožnila vznik první česky psané knihy o modulární architektuře "I [love] Module", kterou napsali ve spolupráci s Martinem Hartem z KOMA redaktoři architektonického serveru EARCH, a která je stále dostupná k prodeji na emailu redakce@earch.cz.

Z modulů lze tedy budovat i stavby, které jsou architektonicky působivé. Pokud chcete vědět více o modulární architektuře, sledujete ji na https://www.facebook.com/modularni.architektura.
Zdroj: KOMA MODULAR s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 16.10.15 07:00
Návštěvnost: 3895 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.